or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse® LFR60060-3CID POWR-GARD® LFR Indicating Fuse Block, 600 VAC, 60 A, 14 to 6 AWG Wire, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse® LFR60060-3CID POWR-GARD® LFR Indicating Fuse Block, 600 VAC, 60 A, 14 to 6 AWG Wire, 3 Poles
SKU578828
MFGR #LFR60060-3CID
Your Cost: $98.06/ea
List: The Littelfuse Class H/K5 and R blocks offer many benefits such as indication, snap-to-release DIN rail mounting and universal mounting holes. Class H and Class R fuse blocks are dimensionally the same, but Class R blocks incorporate a rejection feature, which only allows Class R fuses to be inserted.
The Littelfuse Class H/K5 and R blocks offer many benefits such as indication, snap-to-release DIN rail mounting and universal mounting holes. Class H and Class R fuse blocks are dimensionally the same, but Class R blocks incorporate a rejection feature, which only allows Class R fuses to be inserted.
Alternate Catalog Number LFR600603CID ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LFR60060-3CID Connection Type Box Lug Country of Origin CN Currency USD Dimensions 7.25 in L x 4.25 in W x 2.35 in H EU RoHS Indicator Y Fuse Diameter 0.81 in Fuse Length 3 in Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Material Thermoplastic Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 3 Series LFR Standard UL Listed and CSA Certified RoHS Standards RoHS CompliantUL ListedCSA Certified94 V-0 Flammability Rating Sub Brand LFR Series Suitable For Use With FLSR/FLSR_ID, KLSR, LLSRK/LLSRK_ID and IDSR Series Fuse Temperature Rating 130 °C UNSPSC 39121629 UPC 11 07945818147 UPC 12 079458181470 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Littelfuse® Manufacturer Littelfuse Inc. Amperage Rating 60 A Class R Type Fuse Block Voltage Rating 600 VAC Wire Size 14 to 6 AWG Universal mounting holes Universal mounting holes for easy replacement Only 1-hand is required to release from DIN rail (lock open lock closed) Reinforced fuse clips are standard on all class H and class R fuse blocks <0.6 mA at 600 VAC leakage current 200 kA rms symmetrical withstand rating Clip designs maximize electrical contact and minimize heat rise DIN rail releasable for all non-knife blade style fuses Lead (Pb) free Indication offered on most 250 and 600 VAC versions
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LFR600603CID |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LFR60060-3CID |
| Connection Type | Box Lug |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.25 in L x 4.25 in W x 2.35 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fuse Diameter | 0.81 in |
| Fuse Length | 3 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 |
| Series | LFR |
| Standard | UL Listed and CSA Certified RoHS |
| Standards | RoHS CompliantUL ListedCSA Certified94 V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | LFR Series |
| Suitable For Use With | FLSR/FLSR_ID, KLSR, LLSRK/LLSRK_ID and IDSR Series Fuse |
| Temperature Rating | 130 °C |
| UNSPSC | 39121629 |
| UPC 11 | 07945818147 |
| UPC 12 | 079458181470 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Littelfuse® |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Amperage Rating | 60 A |
| Class | R |
| Type | Fuse Block |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Wire Size | 14 to 6 AWG |
| Universal mounting holes |
| Universal mounting holes for easy replacement |
| Only 1-hand is required to release from DIN rail (lock open lock closed) |
| Reinforced fuse clips are standard on all class H and class R fuse blocks |
| <0.6 mA at 600 VAC leakage current |
| 200 kA rms symmetrical withstand rating |
| Clip designs maximize electrical contact and minimize heat rise |
| DIN rail releasable for all non-knife blade style fuses |
| Lead (Pb) free |
| Indication offered on most 250 and 600 VAC versions |