Littelfuse® LFJ60100-1CID POWR-GARD® LFJ Indicating Fuse Block, 600 VAC, 100 A, 6 to 2/0 AWG Wire, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
SKU596184
MFGR #LFJ60100-1CID
The Littelfuse 600 V Class J blocks offer generous space savings and enhanced value over previous generations, such as indication, snap-to-release DIN rail mounting and universal mounting holes.
Alternate Catalog Number
LFJ601001CID
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
LFJ60100-1CID
Connection Type
Box Lug
Country of Origin
CN
Currency
Dimensions
5.44 in L x 1.92 in W x 2.62 in H
EU RoHS Indicator
Y
Fuse Diameter
1 in
Fuse Length
4.626 in
Gross Weight Per Pack
0.1500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.07
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Material
Thermoplastic
Mounting Type
DIN Rail
Number Of Poles
1
Series
LFJ
Standard
UL Listed CSA Certified
Standards
Sub Brand
LF Series Fuseblock
Suitable For Use With
JTD_ID, JTD Series Time Delay Fuse and JLS Fast Acting Fuse
Temperature Rating
130 °C
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Littelfuse®
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Amperage Rating
100 A
Class
J
Type
Class J Fuseblock
Voltage Rating
600 VAC