or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse® JLLS015 POWR-GARD® JLLS Current Limiting Fast Acting Fuse, 15 A, 600 VAC/300 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class T
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse® JLLS015 POWR-GARD® JLLS Current Limiting Fast Acting Fuse, 15 A, 600 VAC/300 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class T
SKU73969
MFGR #JLLS015
Your Cost: $24.92/ea
List: Space-saving Class T fuses are the most compact fuses available in ratings above 30 amperes - less than onethird the size of comparable Class R fuses. When rated in accordance with the NEC, Class T fuses provide Fast-Acting overload and short circuit protection for non-inductive circuits and equipment. Used in inductive circuits, the ampere rating of Class T fuses must be increased to prevent opening on inrush currents. In such instances, Class T fuses may provide only short circuit protection.
Space-saving Class T fuses are the most compact fuses available in ratings above 30 amperes - less than onethird the size of comparable Class R fuses. When rated in accordance with the NEC, Class T fuses provide Fast-Acting overload and short circuit protection for non-inductive circuits and equipment. Used in inductive circuits, the ampere rating of Class T fuses must be increased to prevent opening on inrush currents. In such instances, Class T fuses may provide only short circuit protection.
Alternate Catalog Number JLLS015.T Amperage Rating 15 A Application Variable Speed Drives ARRA Compliant N Body Size 0.562 in Dia x 1.5 in L Body Type Cartridge Brand Littelfuse® Buy American Compliant N Catalog Number JLLS015 Class T Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 13.80 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Indicating|Non~Indicating Non-Indicating Item Group 079458-5B Manufacturer Littelfuse Inc. Material Melamine Mounting Type Holder Series JLLS Standard 248-15 Class T Standards RoHS CompliantUL 248-15UL E81895CSA CertifiedPROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWR-GARD JLLS Terminal Type Ferrule Type Current Limiting UNSPSC 39121627 UPC 11 07945819068 UPC 12 079458190687
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JLLS015.T |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Variable Speed Drives |
| ARRA Compliant | N |
| Body Size | 0.562 in Dia x 1.5 in L |
| Body Type | Cartridge |
| Brand | Littelfuse® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JLLS015 |
| Class | T |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.80 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Indicating|Non~Indicating | Non-Indicating |
| Item Group | 079458-5B |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Material | Melamine |
| Mounting Type | Holder |
| Series | JLLS |
| Standard | 248-15 Class T |
| Standards | RoHS CompliantUL 248-15UL E81895CSA CertifiedPROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWR-GARD JLLS |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Current Limiting |
| UNSPSC | 39121627 |
| UPC 11 | 07945819068 |
| UPC 12 | 079458190687 |