or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse® FLSR.300 POWR-GARD® FLSR Current Limiting Time Delay Fuse, 0.3 A, 600 VAC/300 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class RK5
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse® FLSR.300 POWR-GARD® FLSR Current Limiting Time Delay Fuse, 0.3 A, 600 VAC/300 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class RK5
SKU474022
MFGR #FLSR.300
Your Cost: $31.01/ea
List: Littelfuse FLSR series fuses have been the superior UL Class RK5 dual-element time-delay fuses, and are the most widely used class of fuses. FLSR series fuses provide excellent protection for all types of circuits especially those containing motors. However, users and specifiers should consider the significant benefits offered by Indicator fuses.
Littelfuse FLSR series fuses have been the superior UL Class RK5 dual-element time-delay fuses, and are the most widely used class of fuses. FLSR series fuses provide excellent protection for all types of circuits especially those containing motors. However, users and specifiers should consider the significant benefits offered by Indicator fuses.
Alternate Catalog Number FLSR.300T Application General purpose ARRA Compliant N Body Size 13/16 in Dia x 5 in L Body Type Cylindrical Brand Littelfuse® Buy American Compliant N Catalog Number FLSR.300 Class RK5 Country of Origin MX Currency USD Element Dual EU RoHS Indicator N Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 1.8300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.83 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Indicating|Non~Indicating Non-Indicating Item Group 079458-4U Manufacturer Littelfuse Inc. Material Composite Mounting Type Holder Rejection|Non~Rejection Rejection Series FLSR Standard Standard 248-12 UL Listed/CSA Standards RoHS CompliantUL 248-12E81895CSA LR29862Federal Specification WF-1814PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand POWR-GARD FLSR Series Terminal Type Ferrule Type Class RK5 UNSPSC 39121627 UPC 11 07945800092 UPC 12 079458000924
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | FLSR.300T |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Body Size | 13/16 in Dia x 5 in L |
| Body Type | Cylindrical |
| Brand | Littelfuse® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FLSR.300 |
| Class | RK5 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Element | Dual |
| EU RoHS Indicator | N |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1.8300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.83 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Indicating|Non~Indicating | Non-Indicating |
| Item Group | 079458-4U |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Material | Composite |
| Mounting Type | Holder |
| Rejection|Non~Rejection | Rejection |
| Series | FLSR |
| Standard | Standard 248-12 UL Listed/CSA |
| Standards | RoHS CompliantUL 248-12E81895CSA LR29862Federal Specification WF-1814PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | POWR-GARD FLSR Series |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Class RK5 |
| UNSPSC | 39121627 |
| UPC 11 | 07945800092 |
| UPC 12 | 079458000924 |