or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting®
Lithonia Lighting® Z Series Strip Light, LED Lamp, 110/277 VAC, Baked White Enamel Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting®
Lithonia Lighting® Z Series Strip Light, LED Lamp, 110/277 VAC, Baked White Enamel Housing
SKU953990
MFGR #ZL1N L48 5000LM FST MVOLT 40K 80CRI...more info
Your Cost: $188.04/ea
Built on the compact, low profile Z strip channel, this LED strip offers long-life, several color temperatures, lumen outputs and lengths. Ideal for new construction and retrofit applications in both T5 and T8 lengths. Ideal for uplight and downlight in commercial, retail, manufacturing, warehouse, cove and display applications.
Built on the compact, low profile Z strip channel, this LED strip offers long-life, several color temperatures, lumen outputs and lengths. Ideal for new construction and retrofit applications in both T5 and T8 lengths. Ideal for uplight and downlight in commercial, retail, manufacturing, warehouse, cove and display applications.
Alternate Catalog Number 253WJ4 Application Automotive & Parking, Education, Government, Healthcare, Hospitality, Manufacturing, Offices & Banks, Power & Gas, Religious, Residential, Retail, Sports and Recreation, Transportation, Warehouses ARRA Compliant C Average Life 60,000 Hours Ballast Type Electronic Buy American Compliant C Catalog Number ZL1N L48 5000LM FST MVOLT 40K 80CRI WH Color White Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 4000 K Country of Origin MX Currency USD Dimensions 48 in L x 3-3/8 in W x 3-1/4 in H Dimmable YES EU RoHS Indicator C Fixture Type Strip Light Gross Weight Per Pack 13.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.16 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Housing Material Steel Length 49.00 in Length [Metric] 124.4600 cm Lens Type Snap On Frosted Diffuser Lumens 5000 Lumens Mounting Pendant, Semi-flush, Surface, Suspended Mounting Type Surface Replaced Catalog Number ZL1N L48 5000LM FST MVOLT 40K 80CRI WH Series ZL1N Shape Rectangular Standard CSADLC Premium,DLC Standard Standards UL ListedCSA Certified Type Strip Light UNSPSC 39112102 UPC 11 19088778902 UPC 12 190887789027 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage 34 W Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Fixture Wattage 42 W Housing Finish White Lamp Type LED - Static Voltage Rating MVOLT V Automotive & Parking, Education, Government, Healthcare, Hospitality, Manufacturing, Offices & Banks, Power & Gas, Religious, Residential, Retail, Sports and Recreation, Transportation, Warehouses The ZL Series LED strip lights provide aesthetic and performance choices, integrated controls options and innovative mounting accessories ideal for commercial, retail, manufacturing, warehouse, cove and display applications. When paired with occupancy sensors, dimming and intuitive controls, you save energy and extend the life of the fixtures. Optional internal pluggable wiring harness for reduced labor cost in row mounting applications Built on the compact, low profile Z strip channel, this LED strip offers long life, several color temperatures, lumen outputs and lengths Ideal for new construction and retrofit applications in both T5 and T8 lengths Compact design channel and cover are formed from code gauge cold-rolled steel Easy to install row aligner included for continuous row mounting Five stage iron phosphate pretreatment assure superior paint adhesion and rust resistance Utilizes high output LED integrated on a two-layer circuit board, ensuring cool running operation LED static lamp The ZL series LED strip lights provide aesthetic and performance choices, integrated controls options and innovative mounting accessories When paired with occupancy sensors, dimming and intuitive controls, you save energy and extend the life of the fixtures Lumen output up to 2000 lumens per foot Luminaire should be installed in applications where ambient temperatures do not exceed 86 deg F (30 deg C) Tool-less channel cover for easy installation Fixture may be surface mounted (with or without ZSPRG hanger), pendant or stem mounted with appropriate mounting options Three-point aligner locks in place for easy continuous row mounting For use in damp locations between -4 to 86 deg F Cold-rolled steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 253WJ4 |
| Application | Automotive & Parking, Education, Government, Healthcare, Hospitality, Manufacturing, Offices & Banks, Power & Gas, Religious, Residential, Retail, Sports and Recreation, Transportation, Warehouses |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 60,000 Hours |
| Ballast Type | Electronic |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ZL1N L48 5000LM FST MVOLT 40K 80CRI WH |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 48 in L x 3-3/8 in W x 3-1/4 in H |
| Dimmable | YES |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Strip Light |
| Gross Weight Per Pack | 13.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 49.00 in |
| Length [Metric] | 124.4600 cm |
| Lens Type | Snap On Frosted Diffuser |
| Lumens | 5000 Lumens |
| Mounting | Pendant, Semi-flush, Surface, Suspended |
| Mounting Type | Surface |
| Replaced Catalog Number | ZL1N L48 5000LM FST MVOLT 40K 80CRI WH |
| Series | ZL1N |
| Shape | Rectangular |
| Standard | CSADLC Premium,DLC Standard |
| Standards | UL ListedCSA Certified |
| Type | Strip Light |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19088778902 |
| UPC 12 | 190887789027 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | 34 W |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Fixture Wattage | 42 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | LED - Static |
| Voltage Rating | MVOLT V |
| Automotive & Parking, Education, Government, Healthcare, Hospitality, Manufacturing, Offices & Banks, Power & Gas, Religious, Residential, Retail, Sports and Recreation, Transportation, Warehouses |
| The ZL Series LED strip lights provide aesthetic and performance choices, integrated controls options and innovative mounting accessories ideal for commercial, retail, manufacturing, warehouse, cove and display applications. When paired with occupancy sensors, dimming and intuitive controls, you save energy and extend the life of the fixtures. |
| Optional internal pluggable wiring harness for reduced labor cost in row mounting applications |
| Built on the compact, low profile Z strip channel, this LED strip offers long life, several color temperatures, lumen outputs and lengths |
| Ideal for new construction and retrofit applications in both T5 and T8 lengths |
| Compact design channel and cover are formed from code gauge cold-rolled steel |
| Easy to install row aligner included for continuous row mounting |
| Five stage iron phosphate pretreatment assure superior paint adhesion and rust resistance |
| Utilizes high output LED integrated on a two-layer circuit board, ensuring cool running operation |
| LED static lamp |
| The ZL series LED strip lights provide aesthetic and performance choices, integrated controls options and innovative mounting accessories |
| When paired with occupancy sensors, dimming and intuitive controls, you save energy and extend the life of the fixtures |
| Lumen output up to 2000 lumens per foot |
| Luminaire should be installed in applications where ambient temperatures do not exceed 86 deg F (30 deg C) |
| Tool-less channel cover for easy installation |
| Fixture may be surface mounted (with or without ZSPRG hanger), pendant or stem mounted with appropriate mounting options |
| Three-point aligner locks in place for easy continuous row mounting |
| For use in damp locations between -4 to 86 deg F |
| Cold-rolled steel |