or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® TWP-LED-ALO-50K Wallpack
SKU1105018
MFGR #TWPLEDALO50K
Your Cost: $628.50/ea
Polycarbonate Refractor Wall-Pack, LED, Adjustable light output, 5000K, SKU - 265A23
Polycarbonate Refractor Wall-Pack, LED, Adjustable light output, 5000K, SKU - 265A23
Alternate Catalog Number 265A23 Application Education, Hospitality, Offices & Banks ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TWPLEDALO50K Color Bronze Country of Origin MX Currency USD Environmental Conditions Outdoor EU RoHS Indicator C Fixture Finish Gloss Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 16.5100 lb Gross Weight per Pack Metric 7.21 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.75 in Height [Metric] 19.6850 cm Length 16.50 in Length [Metric] 41.9100 cm Number Of Lamps 1 Standard UL Wet Location Style Traditional Type Wallpack UNSPSC 39111613 UPC 11 19184835531 UPC 12 191848355312 Warranty Description 1 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 15.50 in Width [Metric] 39.3700 cm Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type LED - Static Voltage Rating 120 to 277 V Education, Hospitality, Offices & Banks
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 265A23 |
| Application | Education, Hospitality, Offices & Banks |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TWPLEDALO50K |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Outdoor |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Finish | Gloss |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 16.5100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.75 in |
| Height [Metric] | 19.6850 cm |
| Length | 16.50 in |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL Wet Location |
| Style | Traditional |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39111613 |
| UPC 11 | 19184835531 |
| UPC 12 | 191848355312 |
| Warranty Description | 1 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 15.50 in |
| Width [Metric] | 39.3700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | LED - Static |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Education, Hospitality, Offices & Banks |