Lithonia Lighting® TWH250MTBSCWALPI TWH Wallpack, 1 HID Lamp, 250 W Fixture, 120 to 277 VAC, Dark Bronze Painted Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting®
SKU506140
MFGR #TWH250MTBSCWALPI
Lithonia Lighting® Wallpack, Series: TWH, 120 to 277 VAC, 250 W Fixture, HID Lamp, E39 Mogul Lamp Base, 1 Lamp, Pulse Start Ballast, Surface Mount, Aluminum Housing, Dark Bronze Painted Housing, 15-3/4 in H x 16-1/4 in W x 8 in D
Application HID Lighting Capacitance 10 MFD Catalog Number TWH250MTBSCWALPI Color Bronze Country of Origin MX Dielectric Metalized Film V Fixture Finish Gloss Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 30.0000 lb Pallet Quantity 30 ea Socket Type Mogul: E39 Standards UL Listed, CSA/NOM Certified, RoHS Compliant Tolerance 3 Percent Type HID Capacitor UNSPSC 39111613 UPC 11 74597520179 UPC 12 74597520179 Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Voltage Rating 400 V HID Lighting The TWH is ideal for outdoor storage areas, warehouse and factory perimeters, and loading docks. The easy-to-install design makes it the smart choice for building-mounted doorway and pathway illumination for nearly any facility. The easy-to-install design makes it the smart choice for building-mounted doorway and pathway illumination for nearly any facility Corrosion-resistant external hardware includes slotted hex-head fasteners Reflector is specular anodized aluminum Refractor is prismatic borosilicate glass which is sealed and gasketed to inhibit the entrance of outside contaminants Porcelain, horizontally oriented, single-ended bayonet base socket for 35W low pressure sodium Back housing is separated from front housing, eliminating ballast weight and promoting easy handling 8 to 25 ft mounting Multi-tap ballast-Prewired 277 volt Super CWA pulse start ballast
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | HID Lighting |
| Capacitance | 10 MFD |
| Catalog Number | TWH250MTBSCWALPI |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | MX |
| Dielectric | Metalized Film V |
| Fixture Finish | Gloss |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 30.0000 lb |
| Pallet Quantity | 30 ea |
| Socket Type | Mogul: E39 |
| Standards | UL Listed, CSA/NOM Certified, RoHS Compliant |
| Tolerance | 3 Percent |
| Type | HID Capacitor |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Voltage Rating | 400 V |
| HID Lighting |
| Corrosion-resistant external hardware includes slotted hex-head fasteners |
| Reflector is specular anodized aluminum |
| Porcelain, horizontally oriented, single-ended bayonet base socket for 35W low pressure sodium |