Lithonia Lighting® SB-4-32-MVOLT-GEB10IS SB Series Square Basket Wraparound Fixture, 4 Fluorescent Lamp, 120 to 277 VAC, High Gloss Housing
SKU948930
MFGR #SB432MVOLTGEB10IS
Lithonia Lighting® Wraparound Fixture, Square Basket, Series: SB Series, 120 to 277 VAC, Fluorescent Lamp, 32 W Lamp, T8 Lamp Base, 4 Lamps, Clear Shade, Electronic Ballast, Acrylic Diffuser Lens, Surface Mount, Steel Housing, High Gloss Housing, 48 in L x 8-3/8 in W x 2-5/8 in
Alternate Catalog Number
767737
Application
Open Office, Retail
ARRA Compliant
C
Ballast Type
Electronic Ballast
Brand
Lithonia Lighting®
Buy American Compliant
C
Catalog Number
SB432MVOLTGEB10IS
Color
White
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
48 in L x 8-3/8 in W x 2-5/8 in H
EU RoHS Indicator
Finish
Gloss
Gross Weight Per Pack
13.5000 lb
Gross Weight per Pack Metric
5.72
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
3.30 in
Height [Metric]
8.3820 cm
Housing Finish
High Gloss Baked White Enamel
Housing Material
Steel
Insulation Type
Class P
Lamp Base
Bi-Pin Single
Lamp Type
Fluorescent
Lamp Wattage
32 W
Length
48.80 in
Length [Metric]
123.9520 cm
Lens Type
Clear Acrylic
Manufacturer
Acuity Brands
Material
Steel
Mounting
Surface
Mounting Type
Surface
Number Of Lamps
4
Series
SB Series
Socket Type
Bi-pin: Single
Standard
UL
Standards
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|UL Listed
Stock Status
NONSTOCK
Style
Traditional
Type
Wraparound
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
MVOLT V
Wattage
32 W
Width
15.00 in