or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® PT3-2MV Parabolic Troffer, 3 Fluorescent Lamp, 96 W Fixture, 120 to 277 VAC, Steel Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® PT3-2MV Parabolic Troffer, 3 Fluorescent Lamp, 96 W Fixture, 120 to 277 VAC, Steel Housing
SKU955334
MFGR #PT3 2MV
$/ea
Lithonia Lighting is committed to providing sustainable lighting solutions that are enabled and enhanced by LED lighting and other advanced technologies, including lighting controls.
Lithonia Lighting is committed to providing sustainable lighting solutions that are enabled and enhanced by LED lighting and other advanced technologies, including lighting controls.
Ballast Type Electronic Catalog Number PT3 2MV Country of Origin MX Dimensions 48 in L x 24 in W x 4-1/2 in D Gross Weight Per Pack 24.5000 lb Lamp Wattage 32 W Light Color White Lumens 2850 Mounting Type Ceiling Number Of Lamps 3 Series PT3 Standards UL Listed Type Multi-Volt UNSPSC 39111535 UPC 11 74597511837 UPC 12 745975118373 Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Fixture Wattage 96 W Housing Material Steel Lamp Type Fluorescent/T8 Voltage Rating 120 to 277 VAC Designed for use in open area applications where optical control, visual comfort and light cut-off are important. Designed for use in open area applications where optical control, visual comfort and light cut-off are important Multi-volt 18-cell Square corner end plates improve strength and durability Lithonia 9 Cells static parabolic lighting fluorescent troffer has heavy-gauge hinges die-formed construction for superior strength and durability Specially designed for use in open area indoor applications where optical control, visual comfort and light cut-off are important Hemmed sides and ends to provide smooth edges for easy handling during installation Two-lamp parabolic troffer has recessed mounting to provide easy solution for inspecting connections
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Ballast Type | Electronic |
| Catalog Number | PT3 2MV |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 48 in L x 24 in W x 4-1/2 in D |
| Gross Weight Per Pack | 24.5000 lb |
| Lamp Wattage | 32 W |
| Light Color | White |
| Lumens | 2850 |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number Of Lamps | 3 |
| Series | PT3 |
| Standards | UL Listed |
| Type | Multi-Volt |
| UNSPSC | 39111535 |
| UPC 11 | 74597511837 |
| UPC 12 | 745975118373 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Fixture Wattage | 96 W |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Type | Fluorescent/T8 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Designed for use in open area applications where optical control, visual comfort and light cut-off are important. |
| Designed for use in open area applications where optical control, visual comfort and light cut-off are important |
| Multi-volt |
| 18-cell |
| Square corner end plates improve strength and durability |
| Lithonia 9 Cells static parabolic lighting fluorescent troffer has heavy-gauge hinges die-formed construction for superior strength and durability |
| Specially designed for use in open area indoor applications where optical control, visual comfort and light cut-off are important |
| Hemmed sides and ends to provide smooth edges for easy handling during installation |
| Two-lamp parabolic troffer has recessed mounting to provide easy solution for inspecting connections |