or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® JEBL24L40K80CRIWH Contractor Select JEBL LED High Bay
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® JEBL24L40K80CRIWH Contractor Select JEBL LED High Bay
SKU1088231
MFGR #JEBL24L40K80CRIWH
Your Cost: $201.36/ea
The JEBL is built to last with 6kV surge protection standard, 55°C ambient temperature rating and IP65 rated for elimination of dust, moisture and airborne contaminants. The unique, quick-connect, driver-to-optical assembly interface allows for quick and easy maintenance for applications including warehousing, gymnasiums, manufacturing and outdoor canopies.
The JEBL is built to last with 6kV surge protection standard, 55°C ambient temperature rating and IP65 rated for elimination of dust, moisture and airborne contaminants. The unique, quick-connect, driver-to-optical assembly interface allows for quick and easy maintenance for applications including warehousing, gymnasiums, manufacturing and outdoor canopies.
Alternate Catalog Number 2501PS Application Manufacturing, Warehouses ARRA Compliant C Average Life 54000 Hours Buy American Compliant C Catalog Number JEBL24L40K80CRIWH Color White Country of Origin VN Currency USD Dimmable YES EU RoHS Indicator C Fixture Type High Bay Gross Weight Per Pack 14.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 6.80 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.19 in Height [Metric] 13.1826 cm Length 15.75 in Length [Metric] 40.0050 cm Lumens 24,000 LM Mounting Pendant,Suspended Shape Round Standard cUL,UL Type High Bay UNSPSC 39112102 UPC 11 19184815391 UPC 12 191848153918 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage 185 W Width 15.75 in Width [Metric] 40.0050 cm Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type LED - Static Voltage Rating 120 to 277 V Manufacturing, Warehouses
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 2501PS |
| Application | Manufacturing, Warehouses |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 54000 Hours |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | JEBL24L40K80CRIWH |
| Color | White |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| Dimmable | YES |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | High Bay |
| Gross Weight Per Pack | 14.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.19 in |
| Height [Metric] | 13.1826 cm |
| Length | 15.75 in |
| Length [Metric] | 40.0050 cm |
| Lumens | 24,000 LM |
| Mounting | Pendant,Suspended |
| Shape | Round |
| Standard | cUL,UL |
| Type | High Bay |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19184815391 |
| UPC 12 | 191848153918 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | 185 W |
| Width | 15.75 in |
| Width [Metric] | 40.0050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | LED - Static |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Manufacturing, Warehouses |