or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting®
Lithonia Lighting® IBE22LMMVOLT50K Contractor Select I-BEAM® IBE LED High Bay
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting®
Lithonia Lighting® IBE22LMMVOLT50K Contractor Select I-BEAM® IBE LED High Bay
SKU1052204
MFGR #IBE22LMMVOLT50K
Your Cost: $282.85/ea
The Right selection for your basic, affordable warehouse lighting - the I-BEAM® IBE LED luminaire gives budget-conscious customers a reliable LED solution featuring 6kV surge protection standard. The I-BEAM® IBE LED is designed to meet the challenges of warehouse and light industrial applications.
The Right selection for your basic, affordable warehouse lighting - the I-BEAM® IBE LED luminaire gives budget-conscious customers a reliable LED solution featuring 6kV surge protection standard. The I-BEAM® IBE LED is designed to meet the challenges of warehouse and light industrial applications.
Alternate Catalog Number 25108S Application Manufacturing, Warehouses ARRA Compliant C Average Life 100,000 Hours Buy American Compliant C Catalog Number IBE22LMMVOLT50K Color White Country of Origin MX Currency USD Dimmable YES EU RoHS Indicator C Fixture Type High Bay Gross Weight Per Pack 9.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.22 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.27 in Height [Metric] 10.8458 cm Length 21.93 in Length [Metric] 55.7022 cm Lumens 22,000 lm Mounting Suspended Shape Rectangular Standard cUL,UL Type High Bay UNSPSC 39112102 UPC 11 19184849113 UPC 12 191848491133 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage 165 W Width 14.83 in Width [Metric] 37.6682 cm Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type LED - Static Voltage Rating MVOLT V Manufacturing, Warehouses
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 25108S |
| Application | Manufacturing, Warehouses |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 100,000 Hours |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IBE22LMMVOLT50K |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimmable | YES |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | High Bay |
| Gross Weight Per Pack | 9.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.27 in |
| Height [Metric] | 10.8458 cm |
| Length | 21.93 in |
| Length [Metric] | 55.7022 cm |
| Lumens | 22,000 lm |
| Mounting | Suspended |
| Shape | Rectangular |
| Standard | cUL,UL |
| Type | High Bay |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19184849113 |
| UPC 12 | 191848491133 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | 165 W |
| Width | 14.83 in |
| Width [Metric] | 37.6682 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | LED - Static |
| Voltage Rating | MVOLT V |
| Manufacturing, Warehouses |