or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® EXRG EL M6 Red/Green Exit with Ni-MH backup battery
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® EXRG EL M6 Red/Green Exit with Ni-MH backup battery
SKU1210222
MFGR #EXRGELM6
Your Cost: $21.80/ea
The new Lithonia Lighting® Basicsâ„¢ EXRG is a red / green switchable emergency exit sign that gives ultimate versatility in the field. The EXRG contains an internal switch on the LED board that allows you to switch between red and green. This product comes standard three-face, which includes an extra face plate with both red and green inserts to change a single face sign to a double face sign. The EXRG comes standard universal mount – top, end or back mounting with snap-out and snap-in chevrons, making it the most field-configurable, universal emergency exit sign on the market today. Built from the previous EXR LED and EXG LED platform, the new EXRG gives additional versatility but keeps the durability and dependability that has already been proven in the field.
The new Lithonia Lighting® Basicsâ„¢ EXRG is a red / green switchable emergency exit sign that gives ultimate versatility in the field. The EXRG contains an internal switch on the LED board that allows you to switch between red and green. This product comes standard three-face, which includes an extra face plate with both red and green inserts to change a single face sign to a double face sign. The EXRG comes standard universal mount – top, end or back mounting with snap-out and snap-in chevrons, making it the most field-configurable, universal emergency exit sign on the market today. Built from the previous EXR LED and EXG LED platform, the new EXRG gives additional versatility but keeps the durability and dependability that has already been proven in the field.
Alternate Catalog Number 269XX0 Application Behavioral Health, Education, Government, Healthcare, Hospitality, House of Worship, Offices & Banks, Retail ARRA Compliant C Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number EXRGELM6 Color White Country of Origin VN Currency USD Depth 1.63 in Environmental Conditions Indoor, Damp Location EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.0850 lb Gross Weight per Pack Metric 0.92 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.13 in Height [Metric] 18.1102 cm Lamp Type LED - Static Length 11.63 in Length [Metric] 29.5402 cm Manufacturer Acuity Brands Material Thermoplastic Mounting Surface Standard NFPA 101,NFPA 70,UL Stock Status NORMALLY STOCKED Type Emergency Exit Sign UNSPSC 39111708 UPC 11 19499490069 UPC 12 194994900696 Voltage Rating 120277 V Warranty Description 2 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage 0.3 W Width 1.63 in Width [Metric] 4.1402 cm Behavioral Health, Education, Government, Healthcare, Hospitality, House of Worship, Offices & Banks, Retail Internal toggle switch for red or green letter color selection Test switch and status indicator for low maintenance UL indoor damp location 50ÌŠF to 104ÌŠF (10ÌŠC to 40ÌŠC) listed standard For use with Dual voltage 120/277VAC Internal switch for color selection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 269XX0 |
| Application | Behavioral Health, Education, Government, Healthcare, Hospitality, House of Worship, Offices & Banks, Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EXRGELM6 |
| Color | White |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| Depth | 1.63 in |
| Environmental Conditions | Indoor, Damp Location |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.0850 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.13 in |
| Height [Metric] | 18.1102 cm |
| Lamp Type | LED - Static |
| Length | 11.63 in |
| Length [Metric] | 29.5402 cm |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Surface |
| Standard | NFPA 101,NFPA 70,UL |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Emergency Exit Sign |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 19499490069 |
| UPC 12 | 194994900696 |
| Voltage Rating | 120277 V |
| Warranty Description | 2 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | 0.3 W |
| Width | 1.63 in |
| Width [Metric] | 4.1402 cm |
| Behavioral Health, Education, Government, Healthcare, Hospitality, House of Worship, Offices & Banks, Retail |
| Internal toggle switch for red or green letter color selection |
| Test switch and status indicator for low maintenance |
| UL indoor damp location 50ÌŠF to 104ÌŠF (10ÌŠC to 40ÌŠC) listed standard |
| For use with Dual voltage 120/277VAC |
| Internal switch for color selection |