or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® ESXF2 ALO SWW2 KY DDB M2 LED Floodlight, 120-277V, Adjustable Lumen Output
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® ESXF2 ALO SWW2 KY DDB M2 LED Floodlight, 120-277V, Adjustable Lumen Output
SKU1338120
MFGR #ESXF2 ALO SWW2 KY DDB M2
Your Cost: $135.45/ea
The Lithonia Lighting ESXF LED all-in-one floodlight gives you the superior illumination you want. ESXF delivers easy access to adjustable lumen output, color switching, and a selectable photocell, so you always have the luminaire you need on the spot. With its wide flood (7x7) distribution and DLC performance, the ESXF is a cost-effective solution, great for illuminating yards, driveways, signage, patios, warehouses, and security applications. Switchable: 3000K, 4000K, 5000K. Included Mounting Options: Yoke & SlipFitter. 80 CRI. Adjustable Lumen Output: 8500L, 10500L, 14000L.
The Lithonia Lighting ESXF LED all-in-one floodlight gives you the superior illumination you want. ESXF delivers easy access to adjustable lumen output, color switching, and a selectable photocell, so you always have the luminaire you need on the spot. With its wide flood (7x7) distribution and DLC performance, the ESXF is a cost-effective solution, great for illuminating yards, driveways, signage, patios, warehouses, and security applications. Switchable: 3000K, 4000K, 5000K. Included Mounting Options: Yoke & SlipFitter. 80 CRI. Adjustable Lumen Output: 8500L, 10500L, 14000L.
Application Automotive & Parking,Decorative,Education,Entertainment,Food Service,Government,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Parking Garage,Residential,Retail,Sports and Recreation Buy American Compliant C Catalog Number ESXF2 ALO SWW2 KY DDB M2 Color Bronze Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Floodlight Gross Weight Per Pack 3.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.27 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.80 in Height [Metric] 4.5720 cm Length 9.75 in Length [Metric] 24.7650 cm Mounting Knuckle,Yoke Number Of Lamps 1 Shape Rectangular Standard C-UL-USDLC Premium Type Floodlight UNSPSC 39111611 UPC 11 19618239324 UPC 12 196182393242 Width 6.75 in Width [Metric] 17.1450 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type LED - Static Voltage Rating 120 to 277 V Alternate Catalog Number 276ALU Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Automotive & Parking,Decorative,Education,Entertainment,Food Service,Government,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Parking Garage,Residential,Retail,Sports and Recreation |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ESXF2 ALO SWW2 KY DDB M2 |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Floodlight |
| Gross Weight Per Pack | 3.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.80 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length | 9.75 in |
| Length [Metric] | 24.7650 cm |
| Mounting | Knuckle,Yoke |
| Number Of Lamps | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Standard | C-UL-USDLC Premium |
| Type | Floodlight |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 19618239324 |
| UPC 12 | 196182393242 |
| Width | 6.75 in |
| Width [Metric] | 17.1450 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | LED - Static |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Alternate Catalog Number | 276ALU |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |