or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® ELA-WG1 Accessories, Back mount wireguard
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® ELA-WG1 Accessories, Back mount wireguard
SKU860324
MFGR #ELAWG1
$/ea
Wire guard mounts over emergency lights and exit signs to protect against impacts and scrapes while allowing light to pass through. They are commonly used in gymnasiums, lobbies, docks, warehouses, and other high-traffic areas where fixtures may get accidentally hit or bumped.
Compatible Mfr. Model NumberD-Series Back; ELA Q LED; ELM/ELM2; ELM2 LED; ELM2L/ELM2LF/ELM4L/ELM6L; ELM6 LED; EU2 LED; EU2C Back Mount; EU2L Back Mount; EX LED (R/G) Back Mount; EXRM Back Mount; LE Back Mount; LE NY Back Mount; LQC Back Mount; LQM Back Mount; LX NY Back Mount; LXC Back Mount; TLE Back Mount; WLTE Back Mount; WLTU MR
Wire guard mounts over emergency lights and exit signs to protect against impacts and scrapes while allowing light to pass through. They are commonly used in gymnasiums, lobbies, docks, warehouses, and other high-traffic areas where fixtures may get accidentally hit or bumped.
Compatible Mfr. Model NumberD-Series Back; ELA Q LED; ELM/ELM2; ELM2 LED; ELM2L/ELM2LF/ELM4L/ELM6L; ELM6 LED; EU2 LED; EU2C Back Mount; EU2L Back Mount; EX LED (R/G) Back Mount; EXRM Back Mount; LE Back Mount; LE NY Back Mount; LQC Back Mount; LQM Back Mount; LX NY Back Mount; LXC Back Mount; TLE Back Mount; WLTE Back Mount; WLTU MR
Alternate Catalog Number 186MTH Application Emergency and Safety ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ELAWG1 Color White Construction Thermoplastic construction in Matte White Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.91 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.00 in Height [Metric] 17.7800 cm Length 16.00 in Length [Metric] 40.6400 cm Material Thermoplastic Pallet Quantity 42 ea Standard UL Type Replacement Part UNSPSC 39111710 UPC 11 74597630465 UPC 12 745976304652 Voltage Rating 120/277 V Warranty Description Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage Not Applicable W Width 15.00 in Width [Metric] 38.1000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Emergency and Safety
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 186MTH |
| Application | Emergency and Safety |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ELAWG1 |
| Color | White |
| Construction | Thermoplastic construction in Matte White |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.00 in |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Length | 16.00 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Pallet Quantity | 42 ea |
| Standard | UL |
| Type | Replacement Part |
| UNSPSC | 39111710 |
| UPC 11 | 74597630465 |
| UPC 12 | 745976304652 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Warranty Description | Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | Not Applicable W |
| Width | 15.00 in |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Emergency and Safety |