or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® DGA24 Drywall Ceiling Adapter, For Use With 2 x 4 ft Recessed Troffer, Troffer Fixture
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® DGA24 Drywall Ceiling Adapter, For Use With 2 x 4 ft Recessed Troffer, Troffer Fixture
SKU94165
MFGR #DGA24
Your Cost: $70.19/ea
Lithonia Lighting® Ceiling Adapter, Drywall, For Use With: 2 x 4 ft Recessed Troffer, Troffer Fixture, 48 in L x 24 in W
Lithonia Lighting® Ceiling Adapter, Drywall, For Use With: 2 x 4 ft Recessed Troffer, Troffer Fixture, 48 in L x 24 in W
Alternate Catalog Number 484328 Application Not Applicable ARRA Compliant C Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number DGA24 Color White Country of Origin US Currency USD Dimensions 48 in L x 24 in W EU RoHS Indicator C Fixture Type Troffer Gross Weight Per Pack 3.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Lamp Type Not Applicable Length 49.50 in Length [Metric] 125.7300 cm Manufacturer Acuity Brands Material Steel Mounting Not Applicable Specifications Troffer Fixture Standards UL Listed, CSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Suitable For Use With 2 x 4 ft Recessed Troffer Type Troffer UNSPSC 39111814 UPC 11 78423108921 UPC 12 784231089217 Warranty Description Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Not Applicable Adapter frame for recessed fixture installation into drywall ceiling Adapter frame for recessed fixture installation into drywall ceiling
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 484328 |
| Application | Not Applicable |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DGA24 |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 48 in L x 24 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Troffer |
| Gross Weight Per Pack | 3.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Lamp Type | Not Applicable |
| Length | 49.50 in |
| Length [Metric] | 125.7300 cm |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Steel |
| Mounting | Not Applicable |
| Specifications | Troffer Fixture |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Suitable For Use With | 2 x 4 ft Recessed Troffer |
| Type | Troffer |
| UNSPSC | 39111814 |
| UPC 11 | 78423108921 |
| UPC 12 | 784231089217 |
| Warranty Description | Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Not Applicable |
| Adapter frame for recessed fixture installation into drywall ceiling |
| Adapter frame for recessed fixture installation into drywall ceiling |