or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® CSVT L48 ALO3 MVOLT SWW3 80CRI Contractor Selectâ„¢ Vapor Tight LED Strip Light 4 FT
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® CSVT L48 ALO3 MVOLT SWW3 80CRI Contractor Selectâ„¢ Vapor Tight LED Strip Light 4 FT
SKU1205751
MFGR #CSVT L48 ALO3 MVOLT SWW3 80CRI
$/ea
These fully-gasketed, wet-location, and code-compliant vapor tights are and IP65 and IP66 rated. They can be surface mounted on the ceiling or wall and are designed for continuous row mounting. The CSVT vapor tights are ideal for outdoor venues, canopies and locker rooms.
These fully-gasketed, wet-location, and code-compliant vapor tights are and IP65 and IP66 rated. They can be surface mounted on the ceiling or wall and are designed for continuous row mounting. The CSVT vapor tights are ideal for outdoor venues, canopies and locker rooms.
Application Manufacturing,Parking Garage,Sports and Recreation,Warehouses Average Life 60 h Catalog Number CSVT L48 ALO3 MVOLT SWW3 80CRI Color Gray Color Rendering Index [CRI] 80 CRI Color Temperature 35K/40K/50K Fixture Type Low Bay Lamp Type LED - Dynamic Lumens 3106 - 4946 lm Mounting Pendant,Surface,Suspended Shape Rectangular Standard CSA,NOM Type Low Bay Voltage Rating MVOLT (120-277) V Wattage 27 - 42 W Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Manufacturing,Parking Garage,Sports and Recreation,Warehouses The fully gasketed, polycarbonate housing with polycarbonate captive latches provides a water-tight seal and stands up to dust and dirt with its IP65 and IP66 ratings Provides the performance you need with the UV-stabilized, high-impact, frosted polycarbonate lens for uniform light output and high impact-resistance Quick and simple to install with the snap-lock tool-less access Available with Switchable technology
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Manufacturing,Parking Garage,Sports and Recreation,Warehouses |
| Average Life | 60 h |
| Catalog Number | CSVT L48 ALO3 MVOLT SWW3 80CRI |
| Color | Gray |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 CRI |
| Color Temperature | 35K/40K/50K |
| Fixture Type | Low Bay |
| Lamp Type | LED - Dynamic |
| Lumens | 3106 - 4946 lm |
| Mounting | Pendant,Surface,Suspended |
| Shape | Rectangular |
| Standard | CSA,NOM |
| Type | Low Bay |
| Voltage Rating | MVOLT (120-277) V |
| Wattage | 27 - 42 W |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Manufacturing,Parking Garage,Sports and Recreation,Warehouses |
| The fully gasketed, polycarbonate housing with polycarbonate captive latches provides a water-tight seal and stands up to dust and dirt with its IP65 and IP66 ratings |
| Provides the performance you need with the UV-stabilized, high-impact, frosted polycarbonate lens for uniform light output and high impact-resistance |
| Quick and simple to install with the snap-lock tool-less access |
| Available with Switchable technology |