or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® CPRB ALO13 UVOLT SWW9 80CRI DWH Compact Proâ„¢ Industrial LED Round High Bay
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® CPRB ALO13 UVOLT SWW9 80CRI DWH Compact Proâ„¢ Industrial LED Round High Bay
SKU1334979
MFGR #CPRBALO13UVOLTSWW980CRIDWH
Your Cost: $130.38/ea
The Compact Proâ„¢ Round High Bay by Lithonia Lighting® is the newest innovation in the Compact Proâ„¢ Family. The CPRB features two patent-pending elements; the tri-radial glare-control lens creates an even, brilliant light ideal for most lighting needs and the integrated folding hook provides simple and secure installation. And with a lightweight, compact, and simple design, the CPRB requires only one person to install, cutting down on labor costs and helping protect your budget.
The Compact Proâ„¢ Round High Bay by Lithonia Lighting® is the newest innovation in the Compact Proâ„¢ Family. The CPRB features two patent-pending elements; the tri-radial glare-control lens creates an even, brilliant light ideal for most lighting needs and the integrated folding hook provides simple and secure installation. And with a lightweight, compact, and simple design, the CPRB requires only one person to install, cutting down on labor costs and helping protect your budget.
Alternate Catalog Number 27788P Application Common Areas, Sports and Recreation, Warehouses Average Life 54000 Hours Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number CPRBALO13UVOLTSWW980CRIDWH Color White Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 4000K Country of Origin CN Currency USD Dimmable YES EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.4900 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.16 in Height [Metric] 8.0264 cm Lamp Type LED Length 12.98 in Length [Metric] 32.9692 cm Lumens 12000/15000/18000 LM Manufacturer Acuity Brands Mounting Pendant, Surface, Suspended Product Type High Bay Series CPRB Shape Round Standard CSA Stock Status NORMALLY STOCKED Type High Bay UNSPSC 39112102 UPC 11 19618261502 UPC 12 196182615023 Voltage Rating 120-347 VAC Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage 128 W Width 12.98 in Width [Metric] 32.9692 cm Common Areas, Sports and Recreation, Warehouses Patent pending tri-radial glare-control polycarbonate lens Patent pending integrated folding hook Adjustable lumens Switchable color temperatures 6kV surge protection 55°C maximum temperature 7’ Safety cable included
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 27788P |
| Application | Common Areas, Sports and Recreation, Warehouses |
| Average Life | 54000 Hours |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPRBALO13UVOLTSWW980CRIDWH |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimmable | YES |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.4900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.16 in |
| Height [Metric] | 8.0264 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 12.98 in |
| Length [Metric] | 32.9692 cm |
| Lumens | 12000/15000/18000 LM |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Mounting | Pendant, Surface, Suspended |
| Product Type | High Bay |
| Series | CPRB |
| Shape | Round |
| Standard | CSA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | High Bay |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19618261502 |
| UPC 12 | 196182615023 |
| Voltage Rating | 120-347 VAC |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | 128 W |
| Width | 12.98 in |
| Width [Metric] | 32.9692 cm |
| Common Areas, Sports and Recreation, Warehouses |
| Patent pending tri-radial glare-control polycarbonate lens |
| Patent pending integrated folding hook |
| Adjustable lumens |
| Switchable color temperatures |
| 6kV surge protection |
| 55°C maximum temperature |
| 7’ Safety cable included |