or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® CM6 Sensor Switch® CM Series Low Voltage Occupancy Sensor, 12 to 24 VAC/VDC, PIR Sensor, 360 deg
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® CM6 Sensor Switch® CM Series Low Voltage Occupancy Sensor, 12 to 24 VAC/VDC, PIR Sensor, 360 deg
SKU399637
MFGR #CM6
$/ea
Ceiling mount sensors are offered in a multitude of configurations which address many applications. Lens options include large motion extended range, small motion standard range and bi-directional for hallways. Available in low voltage and line voltage models, these sensors are capable of covering an entire private office or small room by themselves. Multiple low voltage sensors can also work together to supply the ideal solution for oddly shaped rooms or large open office areas. A line voltage sensor provides one relay for a single level control, while the 2-pole version provides a second relay for an additional level of control. For rooms with obstructions, these sensors are also offered with dual technology, which adds Microphonics™ detection to the passive infrared (PIR) detection.
Ceiling mount sensors are offered in a multitude of configurations which address many applications. Lens options include large motion extended range, small motion standard range and bi-directional for hallways. Available in low voltage and line voltage models, these sensors are capable of covering an entire private office or small room by themselves. Multiple low voltage sensors can also work together to supply the ideal solution for oddly shaped rooms or large open office areas. A line voltage sensor provides one relay for a single level control, while the 2-pole version provides a second relay for an additional level of control. For rooms with obstructions, these sensors are also offered with dual technology, which adds Microphonics™ detection to the passive infrared (PIR) detection.
Alternate Catalog Number 184CGV Amperage Rating 4 mA Application Auditorium, Entertainment/Theatrical, Foyer, Gymnasium, Loading Dock, Manufacturing, Retail, Warehouse/Storage ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CM6 Color Matte White Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.55 in Dia x 1.55 in D Environmental Conditions Indoor EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Plastic Mounting Surface Sensing Range 360 degrees Series CM Series Standard cUL, UL Standards cULus Listed, RoHS Compliant Supply Voltage Low Voltage Temperature Rating -10 to 71 °C Time Delay 30 s to 20 min Type Low Voltage UNSPSC 39122236 UPC 11 74597580831 UPC 12 745975808311 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand SensorSwitch™ Manufacturer Acuity Brands Coverage 15 to 45 ft Mounting Type Ceiling Sensor Type PIR Viewing Angle 360 ° Voltage Rating 12 to 24 VAC//VDC Auditorium, Entertainment/Theatrical, Foyer, Gymnasium, Loading Dock, Manufacturing, Retail, Warehouse/Storage The CM is a low voltage sensor that easily mounts directly to a ceiling tile or a metallic grid. Digital PIR detection - excellent RF immunity Push- button programmable, adjustable time delays, and multiple operating modes 100 hr lamp burn-in timer Convenient test mode Green LED status indicator High bay 360 deg coverage pattern No field calibration or sensitivity adjustments required Suitable for indoor environments
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 184CGV |
| Amperage Rating | 4 mA |
| Application | Auditorium, Entertainment/Theatrical, Foyer, Gymnasium, Loading Dock, Manufacturing, Retail, Warehouse/Storage |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CM6 |
| Color | Matte White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.55 in Dia x 1.55 in D |
| Environmental Conditions | Indoor |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material | Plastic |
| Mounting | Surface |
| Sensing Range | 360 degrees |
| Series | CM Series |
| Standard | cUL, UL |
| Standards | cULus Listed, RoHS Compliant |
| Supply Voltage | Low Voltage |
| Temperature Rating | -10 to 71 °C |
| Time Delay | 30 s to 20 min |
| Type | Low Voltage |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 74597580831 |
| UPC 12 | 745975808311 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SensorSwitch™ |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Coverage | 15 to 45 ft |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sensor Type | PIR |
| Viewing Angle | 360 ° |
| Voltage Rating | 12 to 24 VAC//VDC |
| Auditorium, Entertainment/Theatrical, Foyer, Gymnasium, Loading Dock, Manufacturing, Retail, Warehouse/Storage |
| The CM is a low voltage sensor that easily mounts directly to a ceiling tile or a metallic grid. |
| Digital PIR detection - excellent RF immunity |
| Push- button programmable, adjustable time delays, and multiple operating modes |
| 100 hr lamp burn-in timer |
| Convenient test mode |
| Green LED status indicator |
| High bay 360 deg coverage pattern |
| No field calibration or sensitivity adjustments required |
| Suitable for indoor environments |