Lithonia Lighting® 65BEMWLED27K90CRIM6 65BEMW Dimmable Round Retrofit LED Module, Static LED Lamp, 120 VAC, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1026999
MFGR #65BEMWLED27K90CRIM6
The E Series LED Recessed Module gives you optimized value and performance you can trust. E Series combines dependable performance and low cost with the virtually maintenance-free, energy saving benefits of 35000 hr life LED. Ideal for both retrofitting and new construction in a variety of residential and light commercial settings such as multifamily residences, retail shops and offices. The 65BE E Series model fits both 5 and 6 in recessed can-style housings using the adjustable torsion springs and can replace a 65 W incandescent lamp. E series is dimmable, wet location listed and Energy Star certified.
Amperage Rating 0.11 A Average Life 35000 hr Catalog Number 65BEMWLED27K90CRIM6 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 2700 K Country of Origin CN Dimensions 8-3/4 in L x 3-1/2 in W x 8-3/4 in H Gross Weight Per Pack 1.0600 lb Lamp Wattage 11 W Lens Type Acrylic Glass Lumens 640 Lumens Mounting Type Ceiling Recessed Trim Type Baffle Series 65BEMW Standards IC, Non-IC Rated, cUL Listed, ENERGY STAR, cCSAus Certified For Wet Locations, RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Type Dimmable Round UNSPSC 39111515 UPC 11 19088726667 UPC 12 190887266672 Stock Status NONSTOCK Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Fixture Wattage 12 W Housing Material Aluminum Lamp Type Static LED Voltage Rating 120 VAC
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.11 A |
| Average Life | 35000 hr |
| Catalog Number | 65BEMWLED27K90CRIM6 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 8-3/4 in L x 3-1/2 in W x 8-3/4 in H |
| Gross Weight Per Pack | 1.0600 lb |
| Lamp Wattage | 11 W |
| Lens Type | Acrylic Glass |
| Lumens | 640 Lumens |
| Mounting Type | Ceiling |
| Recessed Trim Type | Baffle |
| Series | 65BEMW |
| Type | Dimmable Round |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Fixture Wattage | 12 W |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Type | Static LED |
| Voltage Rating | 120 VAC |