or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting®
Lithonia Lighting® 65BEMWLED27K90CRIM6 65BEMW Dimmable Round Retrofit LED Module, Static LED Lamp, 120 VAC, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting®
Lithonia Lighting® 65BEMWLED27K90CRIM6 65BEMW Dimmable Round Retrofit LED Module, Static LED Lamp, 120 VAC, Aluminum Housing
SKU1026999
MFGR #65BEMWLED27K90CRIM6
Your Cost: $10.14/ea
The E Series LED Recessed Module gives you optimized value and performance you can trust. E Series combines dependable performance and low cost with the virtually maintenance-free, energy saving benefits of 35000 hr life LED. Ideal for both retrofitting and new construction in a variety of residential and light commercial settings such as multifamily residences, retail shops and offices. The 65BE E Series model fits both 5 and 6 in recessed can-style housings using the adjustable torsion springs and can replace a 65 W incandescent lamp. E series is dimmable, wet location listed and Energy Star certified.
The E Series LED Recessed Module gives you optimized value and performance you can trust. E Series combines dependable performance and low cost with the virtually maintenance-free, energy saving benefits of 35000 hr life LED. Ideal for both retrofitting and new construction in a variety of residential and light commercial settings such as multifamily residences, retail shops and offices. The 65BE E Series model fits both 5 and 6 in recessed can-style housings using the adjustable torsion springs and can replace a 65 W incandescent lamp. E series is dimmable, wet location listed and Energy Star certified.
Catalog Number 65BEMWLED27K90CRIM6 Country of Origin CN Gross Weight Per Pack 1.0600 lb Standards IC, Non-IC Rated, cUL Listed, ENERGY STAR, cCSAus Certified For Wet Locations, RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Type Dimmable Round UNSPSC 39111515 UPC 11 19088726667 UPC 12 190887266672 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Lithonia Lighting® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type Static LED Voltage Rating 120 VAC Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 2700 K Fixture Wattage 12 W Housing Material Aluminum Lamp Wattage 11 W Lens Type Acrylic Glass Mounting Type Ceiling Recessed Trim Type Baffle Series 65BEMW
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 65BEMWLED27K90CRIM6 |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight Per Pack | 1.0600 lb |
| Standards | IC, Non-IC Rated, cUL Listed, ENERGY STAR, cCSAus Certified For Wet Locations, RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Type | Dimmable Round |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 19088726667 |
| UPC 12 | 190887266672 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | Static LED |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Fixture Wattage | 12 W |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 11 W |
| Lens Type | Acrylic Glass |
| Mounting Type | Ceiling |
| Recessed Trim Type | Baffle |
| Series | 65BEMW |