Lithonia Lighting® 2GT8-2-32-A12-MVOLT-GEB10IS 2GT8 General Purpose Indoor Troffer, 2 Fluorescent/T8 Lamp, 120 to 277 VAC, Steel Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting®
SKU211540
MFGR #2GT8232A12MVOLTGEB10IS
Alternate Catalog Number
672360
Application
Cafeteria, Classroom, Conference Room, Corridor, Light Commercial, Open Office
ARRA Compliant
C
Ballast Type
Electronic Ballast
Buy American Compliant
C
Catalog Number
2GT8232A12MVOLTGEB10IS
Color
White
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
24 in L x 24 in W x 3-1/4 in H
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
19.5000 lb
Gross Weight per Pack Metric
8.85
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
48.50 in
Height [Metric]
123.1900 cm
Lamp Base Type
Bi-Pin
Lamp Wattage
32 W
Length
22.46 in
Length [Metric]
57.0484 cm
Lens Type
Acrylic Glass
Light Color
White
Material
Steel
Mounting
Recessed
Mounting Type
Ceiling
Number Of Lamps
2
Recessed Trim Type
Grid/Lay-in
Series
2GT8
Shade Type
Acrylic Glass
Socket Type
Bi-pin: Single
Standard
UL
Standards
cULUL ListedCSA Certified
Type
Troffer
Width
3.50 in