or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Liquatite®
Liquatite® LTSS11-BLACK Oil-resistant, Liquidtight Stainless Steel Flexible Conduit Type LTSS 1/2 in Trade Black
Liquatite®
Liquatite® LTSS11-BLACK Oil-resistant, Liquidtight Stainless Steel Flexible Conduit Type LTSS 1/2 in Trade Black
SKU1147479
MFGR #LTSS11-BLACK
Your Cost: $6.7822/ft($678.22 / c)
A non-UL, oil-resistant, liquidtight stainless steel flexible conduit designed for a variety of installations requiring motion, vibration and bending. It offers excellent resistance to corrosion. Refer to specification sheet for complete details.
A non-UL, oil-resistant, liquidtight stainless steel flexible conduit designed for a variety of installations requiring motion, vibration and bending. It offers excellent resistance to corrosion. Refer to specification sheet for complete details.
ARRA Compliant Y Bend Radius 3 Buy American Compliant Y Catalog Number LTSS11-BLACK Color Black Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 26.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8307100000 Height 17.00 in Height [Metric] 43.1800 cm Length [Metric] 43.1800 cm Material Composition Declaration http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf Sub Brand Liquatite Temperature Rating -20 to 80 Type LTSS UNSPSC 39131706 UPC 11 78267311191 UPC 12 782673111916 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Liquatite® Manufacturer Electri-Flex Company Inside Diameter 0.622 to 0.642 Length 17.00 in Material Stainless Steel Outside Diameter 0.82 to 0.84 Trade Size 0.5 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Bend Radius | 3 |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | LTSS11-BLACK |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 26.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8307100000 |
| Height | 17.00 in |
| Height [Metric] | 43.1800 cm |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Material Composition Declaration | http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf |
| Sub Brand | Liquatite |
| Temperature Rating | -20 to 80 |
| Type | LTSS |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 78267311191 |
| UPC 12 | 782673111916 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Liquatite® |
| Manufacturer | Electri-Flex Company |
| Inside Diameter | 0.622 to 0.642 |
| Length | 17.00 in |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.82 to 0.84 |
| Trade Size | 0.5 in |