or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Liquatite® 92202 Type SL Flexible Conduit, 1/4 in Trade, 0.235 to 0.265 in ID x 0.328 to 0.358 in OD, 250 ft L, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Liquatite® 92202 Type SL Flexible Conduit, 1/4 in Trade, 0.235 to 0.265 in ID x 0.328 to 0.358 in OD, 250 ft L, Steel
SKU1193621
MFGR #SL140-140-250FT
$/ea
Liquatite® Flexible Conduit, Type SL, 1/4 in, 0.235 to 0.265 in Inside Dia, 0.328 to 0.358 in Outside Dia, 250 ft Length, 3/4 in Bend Radius, Steel, Metallic, Electro Galvanized
Liquatite® Flexible Conduit, Type SL, 1/4 in, 0.235 to 0.265 in Inside Dia, 0.328 to 0.358 in Outside Dia, 250 ft Length, 3/4 in Bend Radius, Steel, Metallic, Electro Galvanized
Bend Radius 3/4 in Catalog Number SL140-140-250FT Color Gray Country of Origin USA Finish Electro-Galvanized Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Material Composition http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Type SL UNSPSC 39131706 UPC 11 78267392202 UPC 12 78267392202 Stock Status NONSTOCK Brand Electri-Flex Manufacturer Electri-Flex Company Inside Diameter 0.235 to 0.358 in Length 250 ft Material Steel Outside Diameter 0.328 to 0.358 in Trade Size 1/4 in Non-UL, extra flexible Designed for tight-spot installation and where continuous flexing is required of a steel wound hose Helically wound, formed strip Offers good mechanical protection to wiring in a variety of OEM applications 3/4 in static bend radius
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bend Radius | 3/4 in |
| Catalog Number | SL140-140-250FT |
| Color | Gray |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Electro-Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Material Composition | http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Type SL |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 78267392202 |
| UPC 12 | 78267392202 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Electri-Flex |
| Manufacturer | Electri-Flex Company |
| Inside Diameter | 0.235 to 0.358 in |
| Length | 250 ft |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 0.328 to 0.358 in |
| Trade Size | 1/4 in |
| Non-UL, extra flexible |
| Designed for tight-spot installation and where continuous flexing is required of a steel wound hose |
| Helically wound, formed strip |
| Offers good mechanical protection to wiring in a variety of OEM applications |
| 3/4 in static bend radius |