or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Liquatite® 87602 Liquidtight Flexible Conduit, 2 in Trade, 2.045 - 2.08 in ID x 2.605 to 2.64 in OD, 50 ft L, PVC
Liquatite® 87602 Liquidtight Flexible Conduit, 2 in Trade, 2.045 - 2.08 in ID x 2.605 to 2.64 in OD, 50 ft L, PVC
SKU1492626
MFGR #87602
$/ft
Liquatite® Liquidtight Flexible Conduit, Series: Liquatite, 2 in, 2.045 - 2.08 in Inside Dia, 2.605 to 2.64 in Outside Dia, 50 ft Length, 9 in Bend Radius, -20 to 60 deg C, PVC, Orange
Liquatite® Liquidtight Flexible Conduit, Series: Liquatite, 2 in, 2.045 - 2.08 in Inside Dia, 2.605 to 2.64 in Outside Dia, 50 ft Length, 9 in Bend Radius, -20 to 60 deg C, PVC, Orange
ARRA Compliant Y Bend Radius 9 in Buy American Compliant Y Catalog Number 87602 Color Orange Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 120.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 54.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3917390020 Height 52.00 in Height [Metric] 17.7800 cm Length [Metric] 88.9000 cm Material Composition http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf Material Composition Declaration https://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/07/RoHS-3-Compliance-Letter-Website.pdf Radius 9 in Standard CULUS, CSA, Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Sub Brand Liquatite Temperature Rating -20 to 60 °C Type LNMP UNSPSC 39131706 UPC 11 78267387602 UPC 12 782673876020 Width 8.50 in Width [Metric] 88.9000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Electri-Flex Manufacturer Electri-Flex Company Inside Diameter 2.605 to 2.64 in Length 52.00 in Material PVC Outside Diameter 2.605 to 2.64 in Trade Size 2 in Resistant to oils and mild acids Flame retardant Sunlight resistant Fittings for layered conduit are for that conduit only and are so identified by the marking FNMC-A or LFNC-A for liquidtight flexible nonmetallic conduit type A
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Bend Radius | 9 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 87602 |
| Color | Orange |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 120.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 54.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3917390020 |
| Height | 52.00 in |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Length [Metric] | 88.9000 cm |
| Material Composition | http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf |
| Material Composition Declaration | https://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/07/RoHS-3-Compliance-Letter-Website.pdf |
| Radius | 9 in |
| Standard | CULUS, CSA, |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Sub Brand | Liquatite |
| Temperature Rating | -20 to 60 °C |
| Type | LNMP |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 78267387602 |
| UPC 12 | 782673876020 |
| Width | 8.50 in |
| Width [Metric] | 88.9000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Electri-Flex |
| Manufacturer | Electri-Flex Company |
| Inside Diameter | 2.605 to 2.64 in |
| Length | 52.00 in |
| Material | PVC |
| Outside Diameter | 2.605 to 2.64 in |
| Trade Size | 2 in |
| Resistant to oils and mild acids |
| Flame retardant |
| Sunlight resistant |
| Fittings for layered conduit are for that conduit only and are so identified by the marking FNMC-A or LFNC-A for liquidtight flexible nonmetallic conduit type A |