or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Liquatite® 82042 NM2 14 BLACK 1-1/4IN.1
SKU1012312
MFGR #82042
Your Cost: $2.9919/c($299.19 / c)
UL Recognized Non-Metallic BLACK 1-1/4-IN 100FT
UL Recognized Non-Metallic BLACK 1-1/4-IN 100FT
ARRA Compliant Y Brand Electri-Flex Buy American Compliant Y Catalog Number 82042 Color Black Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Flexibility Extra Flexible Gross Weight Per Pack 20.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3917390020 Height 17.00 in Height [Metric] 43.1800 cm Inside Diameter 1.041 to 1.066 in Length 17.00 in Length [Metric] 43.1800 cm Manufacturer Electri-Flex Company Material PVC Material Composition http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf Material Composition Declaration https://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/07/RoHS-3-Compliance-Letter-Website.pdf Outside Diameter 1.29 to 1.315 in Standard CSA, UL, UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE CompliantUL 1696UL Recognized File No. E174249CSA 22.2 No. 227.3 File No. LL84707 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Liquatite Temperature Rating -20 to 70 °C Trade Size 1.25 in Type Type NM2-14 UNSPSC 39131706 UPC 11 78267382042 UPC 12 782673820429 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Electri-Flex |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 82042 |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Flexibility | Extra Flexible |
| Gross Weight Per Pack | 20.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3917390020 |
| Height | 17.00 in |
| Height [Metric] | 43.1800 cm |
| Inside Diameter | 1.041 to 1.066 in |
| Length | 17.00 in |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Manufacturer | Electri-Flex Company |
| Material | PVC |
| Material Composition | http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf |
| Material Composition Declaration | https://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/07/RoHS-3-Compliance-Letter-Website.pdf |
| Outside Diameter | 1.29 to 1.315 in |
| Standard | CSA, UL, UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE CompliantUL 1696UL Recognized File No. E174249CSA 22.2 No. 227.3 File No. LL84707 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Liquatite |
| Temperature Rating | -20 to 70 °C |
| Trade Size | 1.25 in |
| Type | Type NM2-14 |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 78267382042 |
| UPC 12 | 782673820429 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |