or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Liquatite® 81042 General Purpose Liquidtight Flexible Conduit, 1-1/4 in Trade, 1.38 - 1.41 in ID, 100 ft L, PVC
Custom_Product_Images_Illustration
Liquatite® 81042 General Purpose Liquidtight Flexible Conduit, 1-1/4 in Trade, 1.38 - 1.41 in ID, 100 ft L, PVC
SKU286978
MFGR #81042
$/ft
Liquatite® Liquidtight Flexible Conduit, General Purpose, Series: Liquatite, 1-1/4 in, 1.38 - 1.41 in Inside Dia, 1.63 to 1.66 in Outside Dia, 100 ft Length, 8 in Bend Radius, -20 to 105 deg C Dry/60 deg C Wet/70 deg C Oil, PVC, Gray
Liquatite® Liquidtight Flexible Conduit, General Purpose, Series: Liquatite, 1-1/4 in, 1.38 - 1.41 in Inside Dia, 1.63 to 1.66 in Outside Dia, 100 ft Length, 8 in Bend Radius, -20 to 105 deg C Dry/60 deg C Wet/70 deg C Oil, PVC, Gray
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 81042 Color Gray Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 34.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 15.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3917390020 Height 48.00 in Height [Metric] 121.9200 cm Inside Bend Radius 8 in Inside Diameter Max. 1 in Inside Diameter Min. 1 in Length [Metric] 121.9200 cm Material Composition http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf Material Composition Declaration https://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/07/RoHS-3-Compliance-Letter-Website.pdf Outside Diameter Max. 2 in Outside Diameter Min. 2 in Radius 8 in Standard UL, CSA, Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Complaint Sub Brand Liquatite Type NM UNSPSC 39131706 UPC 11 78267381042 UPC 12 782673810420 Width 40.00 in Width [Metric] 101.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Electri-Flex Manufacturer Electri-Flex Company Length 48.00 in Material PVC Trade Size 1.25 in Suitable for use with nonmetallic fittings marked for FNMC-B or LFNC-B for liquidtight flexible nonmetallic conduit type B or with standard metal liquidtight fittings
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 81042 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 34.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3917390020 |
| Height | 48.00 in |
| Height [Metric] | 121.9200 cm |
| Inside Bend Radius | 8 in |
| Inside Diameter Max. | 1 in |
| Inside Diameter Min. | 1 in |
| Length [Metric] | 121.9200 cm |
| Material Composition | http://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/06/Letter_of_RoHS_Conformance.pdf |
| Material Composition Declaration | https://www.electriflex.com/wp-content/uploads/2016/07/RoHS-3-Compliance-Letter-Website.pdf |
| Outside Diameter Max. | 2 in |
| Outside Diameter Min. | 2 in |
| Radius | 8 in |
| Standard | UL, CSA, |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Complaint |
| Sub Brand | Liquatite |
| Type | NM |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 78267381042 |
| UPC 12 | 782673810420 |
| Width | 40.00 in |
| Width [Metric] | 101.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Electri-Flex |
| Manufacturer | Electri-Flex Company |
| Length | 48.00 in |
| Material | PVC |
| Trade Size | 1.25 in |
| Suitable for use with nonmetallic fittings marked for FNMC-B or LFNC-B for liquidtight flexible nonmetallic conduit type B or with standard metal liquidtight fittings |