or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® eXtreme® QuickPort® 6110G-RW6 Channel Rated Crimp UTP Connector, Cat 6a Module, Flush Mount, 1 Port, Plastic, White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® eXtreme® QuickPort® 6110G-RW6 Channel Rated Crimp UTP Connector, Cat 6a Module, Flush Mount, 1 Port, Plastic, White
SKU1131874
MFGR #6110G-RW6
Your Cost: $17.63/ea
Leviton® eXtreme® QuickPort® UTP Connector, Channel Rated Crimp, Cat 6a Module, Flush Mounting, 1 Port, Plastic, White, 0.885 in H x 0.68 in W x 1.44 in D
Leviton® eXtreme® QuickPort® UTP Connector, Channel Rated Crimp, Cat 6a Module, Flush Mounting, 1 Port, Plastic, White, 0.885 in H x 0.68 in W x 1.44 in D
Application Commercial, Voice, Data and Video Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6110G-RW6 Connection Crimp Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.5000 in Height [Metric] 1.5875 cm Length 7.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Mounting Surface;Flush Size 0.885 H x 0.68 W x 1.44 D in Standard ANSI\TIA-568-C.2;ISO\IEC 11801 Class E;IEEE 802.3an 10GBASE-T;cULus Listed;ANSI\TIA-1096-A (Formerly FCC Part 68) Sub Brand QuickPort;eXtreme Type CAT 6A Connector UNSPSC 39121444 UPC 11 07847726212 UPC 12 078477262122 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color White Commercial, Voice, Data and Video Applications Channel-Rated, Fire Retardant, Alien Crosstalk Attenuation Cover (Cone of Silence), Patented Retention Force Technology (RFT), Pair Separation Tower (PST) Design Facilitates Separation of CAT 6A Conductors, Made in USA Fire retardant Alien crosstalk attenuation cover (Cone of Silence™) Patented retention force technology (RFT) Pair separation tower (PST) design facilitates separation of Cat 6a conductors Copper alloy contacts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial, Voice, Data and Video Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6110G-RW6 |
| Connection | Crimp |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 1.5875 cm |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting | Surface;Flush |
| Size | 0.885 H x 0.68 W x 1.44 D in |
| Standard | ANSI\TIA-568-C.2;ISO\IEC 11801 Class E;IEEE 802.3an 10GBASE-T;cULus Listed;ANSI\TIA-1096-A (Formerly FCC Part 68) |
| Sub Brand | QuickPort;eXtreme |
| Type | CAT 6A Connector |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847726212 |
| UPC 12 | 078477262122 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | White |
| Commercial, Voice, Data and Video Applications |
| Channel-Rated, Fire Retardant, Alien Crosstalk Attenuation Cover (Cone of Silence), Patented Retention Force Technology (RFT), Pair Separation Tower (PST) Design Facilitates Separation of CAT 6A Conductors, Made in USA |
| Fire retardant |
| Alien crosstalk attenuation cover (Cone of Silence™) |
| Patented retention force technology (RFT) |
| Pair separation tower (PST) design facilitates separation of Cat 6a conductors |
| Copper alloy contacts |