or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® eXtreme® 62460-10E UTP Molded Boot Standard Patch Cord, CAT 6, 24 AWG Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 10 ft L Cord, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® eXtreme® 62460-10E UTP Molded Boot Standard Patch Cord, CAT 6, 24 AWG Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 10 ft L Cord, Black
SKU1284294
MFGR #62460-10E
Your Cost: $11.75/ea
Leviton® eXtreme® Patch Cord, UTP Molded Boot Standard, Series: 62460, Category: CAT 6, 24 AWG Conductor, Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 10 ft Cord, Plastic, Black, Black
Leviton® eXtreme® Patch Cord, UTP Molded Boot Standard, Series: 62460, Category: CAT 6, 24 AWG Conductor, Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 10 ft Cord, Plastic, Black, Black
Application Data Center and Telecommunication Rooms Applications ARRA Compliant C Boot Type Molded Buy American Compliant C Catalog Number 62460-10E Conductor Material Copper Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.3750 in Jacket Color Black Jacket Material Plastic Length 13.7500 in Plug Type 8 Position Modular Replaced Catalog Number 6D460-10E Series 62460 Standard ANSI\TIA-568-C.2;ISO\IEC 11801-B;TIA-1096-A;cULus Listed Sub Brand eXtreme Type UTP Molded Boot Standard UNSPSC 43223303.0 UPC 11 07847713405 UPC 12 078477134054 Width 11.00 Width [Metric] 27.9400 Wire Size 24 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Category Type Cat 6 Color Black Conductor Size 24 Conductor Type Stranded Copper Connector Type 8P Modular Plug Cord Length 10 Data Center and Telecommunication Rooms Applications TIA-1096-A compliant 50 Micro inches of Gold Plating, Stranded Conductor for Longer Flex Life, Color Matched Cords and Boots, T568B Wiring to Function in Either T568A or T568B Application, UL Flammability Rating of 94V-0, High Megabit Application such as Gigabit Ethernet, Made in China Stranded conductor for longer flex life T568B wiring to function in either T568A or T568B application Color matched cords and boots Color matched rubber boot provides protection for plug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Data Center and Telecommunication Rooms Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Boot Type | Molded |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 62460-10E |
| Conductor Material | Copper |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.3750 in |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | Plastic |
| Length | 13.7500 in |
| Plug Type | 8 Position Modular |
| Replaced Catalog Number | 6D460-10E |
| Series | 62460 |
| Standard | ANSI\TIA-568-C.2;ISO\IEC 11801-B;TIA-1096-A;cULus Listed |
| Sub Brand | eXtreme |
| Type | UTP Molded Boot Standard |
| UNSPSC | 43223303.0 |
| UPC 11 | 07847713405 |
| UPC 12 | 078477134054 |
| Width | 11.00 |
| Width [Metric] | 27.9400 |
| Wire Size | 24 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Category Type | Cat 6 |
| Color | Black |
| Conductor Size | 24 |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Connector Type | 8P Modular Plug |
| Cord Length | 10 |
| Data Center and Telecommunication Rooms Applications |
| TIA-1096-A compliant 50 Micro inches of Gold Plating, Stranded Conductor for Longer Flex Life, Color Matched Cords and Boots, T568B Wiring to Function in Either T568A or T568B Application, UL Flammability Rating of 94V-0, High Megabit Application such as Gigabit Ethernet, Made in China |
| Stranded conductor for longer flex life |
| T568B wiring to function in either T568A or T568B application |
| Color matched cords and boots |
| Color matched rubber boot provides protection for plug |