or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® Lev-Lok® MT820-IG 1-Phase Duplex Heavy Duty Isolated Grounding Tamper Resistant Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Orange
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® Lev-Lok® MT820-IG 1-Phase Duplex Heavy Duty Isolated Grounding Tamper Resistant Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Orange
SKU1291659
MFGR #MT820-IG
Your Cost: $58.99/ea
Leviton® Lev-Lok® Straight Blade Receptacle, 1-Phase Duplex Heavy Duty Isolated Grounding Tamper Resistant, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial Grade, -40 to 60 deg C, Modular Terminal, Thermoplastic, Orange, 46 in H x 1.55 in W x 1.56 in D
Leviton® Lev-Lok® Straight Blade Receptacle, 1-Phase Duplex Heavy Duty Isolated Grounding Tamper Resistant, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial Grade, -40 to 60 deg C, Modular Terminal, Thermoplastic, Orange, 46 in H x 1.55 in W x 1.56 in D
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MT820-IG Connection Modular Terminal Country of Origin MX Currency USD Depth 1.56 in Dielectric Strength 2000 (Min.) Environmental Conditions Flammability (Rated V-2 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 7.0980 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.7500 in Height [Metric] 10.4775 cm Length 13.3750 in Length [Metric] 4.6050 cm Mounting Wallbox NEMA Rating 5-15R Phase 1 Standard ANSI (C-73);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);NEMA (WD-1, WD-6);NOM Certified (057);RoHS Compliant;UL Fed Spec WC-596 (File E13399);UL Listed 498 (File E13399) Type Duplex Outlet;Straight Blade UNSPSC 39121406 UPC 11 07847750198 UPC 12 078477501986 Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm Wire Size 12.000000000000000 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 15 A Number of Wires 3 Voltage Rating 125 Commercial Constructed with impact resistant thermoplastic nylon cover and body Four corner latches securely fasten the receptacles face to the body Large triple wipe, brass "T" line contacts for superior contact and conductivity 12 AWG THHN wire leads, 6 in length on MSTWL series wiring modules Grounding clip permanently secured to strap for easy, simple and secure installation Receptacle face includes threaded brass bushing for reliable, secure wallplate attachment Wiring module locks and latches to the receptacle body providing double the connection security Receptacle to be installed only with Leviton® MSTWL series wiring modules MSTWL wiring module shipped separately with protective cover and factory installed circuit ID l
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MT820-IG |
| Connection | Modular Terminal |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.56 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 7.0980 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.7500 in |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Length | 13.3750 in |
| Length [Metric] | 4.6050 cm |
| Mounting | Wallbox |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Phase | 1 |
| Standard | ANSI (C-73);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);NEMA (WD-1, WD-6);NOM Certified (057);RoHS Compliant;UL Fed Spec WC-596 (File E13399);UL Listed 498 (File E13399) |
| Type | Duplex Outlet;Straight Blade |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847750198 |
| UPC 12 | 078477501986 |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |
| Wire Size | 12.000000000000000 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 15 A |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 |
| Commercial |
| Constructed with impact resistant thermoplastic nylon cover and body |
| Four corner latches securely fasten the receptacles face to the body |
| Large triple wipe, brass "T" line contacts for superior contact and conductivity |
| 12 AWG THHN wire leads, 6 in length on MSTWL series wiring modules |
| Grounding clip permanently secured to strap for easy, simple and secure installation |
| Receptacle face includes threaded brass bushing for reliable, secure wallplate attachment |
| Wiring module locks and latches to the receptacle body providing double the connection security |
| Receptacle to be installed only with Leviton® MSTWL series wiring modules |
| MSTWL wiring module shipped separately with protective cover and factory installed circuit ID l |