or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® Lev-Lok® M8300-ILR Straight Blade Duplex Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® Lev-Lok® M8300-ILR Straight Blade Duplex Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Red
SKU975807
MFGR #M8300-ILR
Your Cost: $61.62/ea
The Lev-Lok® Modular Wiring Device System is engineered for fast and easy installation. These devices employ a simple twist and lock wiring module that ensures a safe, reliable connection while at the same time providing for extremely fast and easy installation. Lev-Lok brand wiring devices address the reliability and performance concerns of specification engineers without sacrificing the contractor's need for fast, easy installation. Available in extra heavy duty hospital and industrial grades, and heavy duty commercial grade platforms.
The Lev-Lok® Modular Wiring Device System is engineered for fast and easy installation. These devices employ a simple twist and lock wiring module that ensures a safe, reliable connection while at the same time providing for extremely fast and easy installation. Lev-Lok brand wiring devices address the reliability and performance concerns of specification engineers without sacrificing the contractor's need for fast, easy installation. Available in extra heavy duty hospital and industrial grades, and heavy duty commercial grade platforms.
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number M8300-ILR Connection Modular Terminal in Country of Origin MX Currency USD Depth 1.22 in Dielectric Strength 2000 (Min.) V Environmental Conditions Flammability (Rated V-2 per UL94) V EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 12.1000 lb Height 9.2500 in Height [Metric] 10.6375 cm Length 10.7500 in Length [Metric] 4.2875 cm Material Thermoplastic Mounting Wall Box NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Phase 1 DEG C Size 46 H x 1.53 W x 1.22 D in Standard NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA Certified (File 152105);UL Listed 498 and Fed Spec WD496 (E13399);RoHS Compliant Standards ANSI (C-73), CSA Certified (File 152105), NEMA (WD-1, WD-6), NOM Certified (057), RoHS Compliant, UL Fed Spec WD-496 (File E13399), UL Listed 498 (File E13399) Sub Brand Lev-Lok Temperature Rating -40 to +60 °C Type Straight Blade;Duplex Outlet UNSPSC 39121406 UPC 11 07847755305 UPC 12 078477553053 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1275 cm Wire Size 12 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Color Red Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Commercial Wallbox mounting Isolated grounding Illuminated face 1-phase 2000 V (min) dielectric strength UL 94 V-2 flammability rating Hospital grade Nickel plated brass strap Modular 12 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | M8300-ILR |
| Connection | Modular Terminal in |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.22 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) V |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) V |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 12.1000 lb |
| Height | 9.2500 in |
| Height [Metric] | 10.6375 cm |
| Length | 10.7500 in |
| Length [Metric] | 4.2875 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall Box |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 DEG C |
| Size | 46 H x 1.53 W x 1.22 D in |
| Standard | NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA Certified (File 152105);UL Listed 498 and Fed Spec WD496 (E13399);RoHS Compliant |
| Standards | ANSI (C-73), CSA Certified (File 152105), NEMA (WD-1, WD-6), NOM Certified (057), RoHS Compliant, UL Fed Spec WD-496 (File E13399), UL Listed 498 (File E13399) |
| Sub Brand | Lev-Lok |
| Temperature Rating | -40 to +60 °C |
| Type | Straight Blade;Duplex Outlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847755305 |
| UPC 12 | 078477553053 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1275 cm |
| Wire Size | 12 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | Red |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Commercial |
| Wallbox mounting |
| Isolated grounding |
| Illuminated face |
| 1-phase |
| 2000 V (min) dielectric strength |
| UL 94 V-2 flammability rating |
| Hospital grade |
| Nickel plated brass strap |
| Modular |
| 12 AWG |