or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® L7826 WM3 XX FL1/00/010
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® L7826 WM3 XX FL1/00/010
SKU106208
MFGR #L7826
Your Cost: $133.70/ea
Leviton Wire Mesh Safety Grips are built tough to provide the strength, reliability and gripping force required for today's demanding wire management applications. They are designed to distribute stress over a large area so they can securely hold, pull or support the wire, rope, tubing or fiber optic cable to which they are applied. Leviton Wire Mesh Safety Grips are flexible holding devices used to pull cable, rope, or tubing into place; to support it after it has been installed, to prevent cable pullout; or to provide strain-relief that reduces the arc of bend at points of wire connections or terminations. Available in a wide selection of style, weave, attachment and wire options designed to meet the highest standards for strength, flexibility, durability and longevity.
Leviton Wire Mesh Safety Grips are built tough to provide the strength, reliability and gripping force required for today's demanding wire management applications. They are designed to distribute stress over a large area so they can securely hold, pull or support the wire, rope, tubing or fiber optic cable to which they are applied. Leviton Wire Mesh Safety Grips are flexible holding devices used to pull cable, rope, or tubing into place; to support it after it has been installed, to prevent cable pullout; or to provide strain-relief that reduces the arc of bend at points of wire connections or terminations. Available in a wide selection of style, weave, attachment and wire options designed to meet the highest standards for strength, flexibility, durability and longevity.
Application Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number L7826 Connection Size Npt 1/2 in Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Fitting Gender Female Gross Weight Per Pack 1.6250 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.5000 in Height [Metric] 1.2700 cm Length 8.7500 in Length [Metric] 17.1450 cm Standard UL Listed;CSA Certified Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Type Wire Mesh Strain Relief Grips UNSPSC 39131607 UPC 11 07847797509 UPC 12 078477975091 Width 0.50 in Width [Metric] 1.2700 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Aluminum (Body Material Industrial Fitting Style Straight Deluxe cord sealing strain-relief Single/double weave Aluminum body, stainless steel grip Straight fitting style
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | L7826 |
| Connection Size Npt | 1/2 in |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fitting Gender | Female |
| Gross Weight Per Pack | 1.6250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length | 8.7500 in |
| Length [Metric] | 17.1450 cm |
| Standard | UL Listed;CSA Certified |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Type | Wire Mesh Strain Relief Grips |
| UNSPSC | 39131607 |
| UPC 11 | 07847797509 |
| UPC 12 | 078477975091 |
| Width | 0.50 in |
| Width [Metric] | 1.2700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Aluminum (Body Material |
| Industrial |
| Fitting Style Straight |
| Deluxe cord sealing strain-relief |
| Single/double weave |
| Aluminum body, stainless steel grip |
| Straight fitting style |