or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® SureSlide® 661F-10T 1-Pole 3-Way Electro-Mechanical Unlighted Fan Speed Control With Preset ON/OFF Switch, 120 VAC, 1.5 A, 3-Speed/Quiet Operational Mode, Light Almond
Leviton® Decora® SureSlide® 661F-10T 1-Pole 3-Way Electro-Mechanical Unlighted Fan Speed Control With Preset ON/OFF Switch, 120 VAC, 1.5 A, 3-Speed/Quiet Operational Mode, Light Almond
SKU1285481
MFGR #661F-10T
Your Cost: $45.73/ea
Leviton® Decora® SureSlide® Fan Speed Control, 1-Pole 3-Way Electro-Mechanical Unlighted, 120 VAC, 1.5 A, 600/150 W Power, 3-Speed/Quiet Operational Mode, 0 to 55 deg C, Light Almond, Environmental Conditions: 20 to 90% Non-Condensing Relative Humidity
Leviton® Decora® SureSlide® Fan Speed Control, 1-Pole 3-Way Electro-Mechanical Unlighted, 120 VAC, 1.5 A, 600/150 W Power, 3-Speed/Quiet Operational Mode, 0 to 55 deg C, Light Almond, Environmental Conditions: 20 to 90% Non-Condensing Relative Humidity
Application Library, Study Room and Any Area Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 661F-10T Country of Origin UKN Currency USD Environmental Conditions 20 to 90% Non-Condensing Relative Humidity EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 5.3750 in Height [Metric] 6.0325 cm Length 12.7500 in Length [Metric] 12.7000 cm Load 600W Incandescent, 150W LED Power Rating 600/150 Standard UL/CSA Sub Brand Decora Temperature Rating 0 to 55 Type 1-Pole 3-Way Electro-Mechanical Unlighted UNSPSC 39122206 UPC 11 07847790023 UPC 12 078477900239 Width 2.81 in Width [Metric] 7.1450 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 1.5 Color Light Almond Operational Mode 3-Speed/Quiet Voltage Rating 120 VAC Library, Study Room and Any Area Applications 3 speed, quiet, Preset on/off New updated look Integrated linear slide control precise 3-speed selection Features a separate ON/OFF switch that preserves the selected brightness setting 1-pole or 3-way fan speed control when used with a 3-way switch Slim, compact housing fits easily into a standard wallbox and is suitable for multi-g Quiet operation that is ideal for any areas where ceiling fan noise could become distracting Built-in radio/TV interference filter Can be used to comply with 2016 California title 24, part 6 indoor lighting switching devices 600 W for incandescent/150 W for LED and CFL
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Library, Study Room and Any Area Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 661F-10T |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | 20 to 90% Non-Condensing Relative Humidity |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 5.3750 in |
| Height [Metric] | 6.0325 cm |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Load | 600W Incandescent, 150W LED |
| Power Rating | 600/150 |
| Standard | UL/CSA |
| Sub Brand | Decora |
| Temperature Rating | 0 to 55 |
| Type | 1-Pole 3-Way Electro-Mechanical Unlighted |
| UNSPSC | 39122206 |
| UPC 11 | 07847790023 |
| UPC 12 | 078477900239 |
| Width | 2.81 in |
| Width [Metric] | 7.1450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 1.5 |
| Color | Light Almond |
| Operational Mode | 3-Speed/Quiet |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Library, Study Room and Any Area Applications |
| 3 speed, quiet, Preset on/off |
| New updated look |
| Integrated linear slide control precise 3-speed selection |
| Features a separate ON/OFF switch that preserves the selected brightness setting |
| 1-pole or 3-way fan speed control when used with a 3-way switch |
| Slim, compact housing fits easily into a standard wallbox and is suitable for multi-g |
| Quiet operation that is ideal for any areas where ceiling fan noise could become distracting |
| Built-in radio/TV interference filter |
| Can be used to comply with 2016 California title 24, part 6 indoor lighting switching devices |
| 600 W for incandescent/150 W for LED and CFL |