or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® BB32-A International Configuration Splash-Proof Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 32 A Flush Receptacle, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® BB32-A International Configuration Splash-Proof Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 32 A Flush Receptacle, Plastic
SKU1282288
MFGR #BB32-A
$/ea
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, International Configuration Splash-Proof Watertight, For Use With: 32 A Flush Receptacle, Plastic, Gray
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, International Configuration Splash-Proof Watertight, For Use With: 32 A Flush Receptacle, Plastic, Gray
Amperage Rating 32 A Application Commercial and Industrial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BB32-A Color Gray Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 11.2008 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 10.8001 cm Length 15.7480 in Length [Metric] 14.6990 cm Type PIN AND SLEEVE BACK BOX UNSPSC 39121404 UPC 11 07847767973 UPC 12 078477679739 Width [Metric] 12.7991 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Height 15.7480 in Material Plastic Width 5.04 in Commercial and Industrial Applications Splashproof &Watertight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 32 A |
| Application | Commercial and Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BB32-A |
| Color | Gray |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 11.2008 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 10.8001 cm |
| Length | 15.7480 in |
| Length [Metric] | 14.6990 cm |
| Type | PIN AND SLEEVE BACK BOX |
| UNSPSC | 39121404 |
| UPC 11 | 07847767973 |
| UPC 12 | 078477679739 |
| Width [Metric] | 12.7991 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Height | 15.7480 in |
| Material | Plastic |
| Width | 5.04 in |
| Commercial and Industrial Applications |
| Splashproof &Watertight |