or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ®
LevitonĀ® BB16-A Splashproof Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 16 A Flush Receptacle, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
LevitonĀ® BB16-A Splashproof Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 16 A Flush Receptacle, Plastic
SKU1282287
MFGR #BB16-A
$/ea
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, Splashproof Watertight, For Use With: 16 A Flush Receptacle, Plastic, Gray
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, Splashproof Watertight, For Use With: 16 A Flush Receptacle, Plastic, Gray
Application Commercial and Industrial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BB16-A Color Gray Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 9.7102 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 10.8001 cm Length 13.9760 in Length [Metric] 14.6990 cm Type Splashproof Watertight UNSPSC 39121404 UPC 11 07847767969 UPC 12 078477679692 Width [Metric] 12.7991 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Height 13.9760 in Material Plastic Suitable For Use With 16 A Flush Receptacle Width 5.04 in Commercial and Industrial Applications Splashproof &Watertight IP44/IP67 enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial and Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BB16-A |
| Color | Gray |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 9.7102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 10.8001 cm |
| Length | 13.9760 in |
| Length [Metric] | 14.6990 cm |
| Type | Splashproof Watertight |
| UNSPSC | 39121404 |
| UPC 11 | 07847767969 |
| UPC 12 | 078477679692 |
| Width [Metric] | 12.7991 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Height | 13.9760 in |
| Material | Plastic |
| Suitable For Use With | 16 A Flush Receptacle |
| Width | 5.04 in |
| Commercial and Industrial Applications |
| Splashproof &Watertight |
| IP44/IP67 enclosure |