or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® BB125-A International Configuration Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 125 A WX125 Series Flush Receptacle, Pin and Sleeve Inlet, PBT Thermoplastic Polyester Resin
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® BB125-A International Configuration Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 125 A WX125 Series Flush Receptacle, Pin and Sleeve Inlet, PBT Thermoplastic Polyester Resin
SKU1173144
MFGR #BB125-A
$/ea
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, International Configuration Watertight, For Use With: 125 A WX125 Series Flush Receptacle, Pin and Sleeve Inlet, PBT Thermoplastic Polyester Resin, Gray
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, International Configuration Watertight, For Use With: 125 A WX125 Series Flush Receptacle, Pin and Sleeve Inlet, PBT Thermoplastic Polyester Resin, Gray
Application Industrial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BB125-A Color Gray Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 13.3104 lb Gross Weight per Pack Metric 1.00 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 17.0002 cm Length 13.9760 in Length [Metric] 31.5011 cm Standard IP67 Type Watertight UNSPSC 39121404 UPC 11 07847767974 UPC 12 078477679746 Width [Metric] 14.0005 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Height 13.9760 in Material Polybutylene Terephthalate/Thermoplastic Polyester Resin Suitable For Use With WX125 Series 125 A Flush Receptacle Width 5.51 in Industrial Applications Watertight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BB125-A |
| Color | Gray |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 13.3104 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 17.0002 cm |
| Length | 13.9760 in |
| Length [Metric] | 31.5011 cm |
| Standard | IP67 |
| Type | Watertight |
| UNSPSC | 39121404 |
| UPC 11 | 07847767974 |
| UPC 12 | 078477679746 |
| Width [Metric] | 14.0005 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Height | 13.9760 in |
| Material | Polybutylene Terephthalate/Thermoplastic Polyester Resin |
| Suitable For Use With | WX125 Series 125 A Flush Receptacle |
| Width | 5.51 in |
| Industrial Applications |
| Watertight |