or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® 5100R7W Watertight Sleeve And Pin Receptacle, 277/480 VAC, 100 A, 4 Poles, 5 Wires, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® 5100R7W Watertight Sleeve And Pin Receptacle, 277/480 VAC, 100 A, 4 Poles, 5 Wires, Red
SKU1176655
MFGR #5100R7W
$/ea
Leviton®, 5100R7W, Sleeve And Pin Receptacle, Watertight, 277/480 VAC, 100 A, 50/60 Hz Frequency, 4 Pole, 5 Wires, Industrial Grade, IP67 Enclosure, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Valox® 357, Red, 4.8 in H x 6.22 in D Dimensions
Leviton®, 5100R7W, Sleeve And Pin Receptacle, Watertight, 277/480 VAC, 100 A, 50/60 Hz Frequency, 4 Pole, 5 Wires, Industrial Grade, IP67 Enclosure, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Valox® 357, Red, 4.8 in H x 6.22 in D Dimensions
Action FP Application Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5100R7W Country of Origin CZ Currency USD Environmental Conditions Humidity (32 DEG C, 93 PCT, 168 HR);Flammability (Rated UL94 V-2) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.7300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.24 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.8130 in Length 6.3130 in Mounting Flange Mount Number Of Poles 4 Replaced Catalog Number 5100R7WLEV Size 4.80 H x 6.22 D in Standard UL Listed 1682 and 1686, CSA Certified C22.2 No 182.1, Per low voltage directives 73\23\EEC, 93\68\EEC, IEC Rated 60309-1 and 60309-2 Type Pin & Sleeve Watertight Receptacle UNSPSC 39122208.0 UPC 11 07847783775 UPC 12 078477837757 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 100 A Voltage Rating 277/480 VAC Industrial Certified for current interrupting at full rated current Ferrous parts immersed in 20 deg C, 10% ammonium chloride solution for 10 min
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | FP |
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5100R7W |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Humidity (32 DEG C, 93 PCT, 168 HR);Flammability (Rated UL94 V-2) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.7300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.8130 in |
| Length | 6.3130 in |
| Mounting | Flange Mount |
| Number Of Poles | 4 |
| Replaced Catalog Number | 5100R7WLEV |
| Size | 4.80 H x 6.22 D in |
| Standard | UL Listed 1682 and 1686, CSA Certified C22.2 No 182.1, Per low voltage directives 73\23\EEC, 93\68\EEC, IEC Rated 60309-1 and 60309-2 |
| Type | Pin & Sleeve Watertight Receptacle |
| UNSPSC | 39122208.0 |
| UPC 11 | 07847783775 |
| UPC 12 | 078477837757 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 100 A |
| Voltage Rating | 277/480 VAC |
| Industrial |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| Ferrous parts immersed in 20 deg C, 10% ammonium chloride solution for 10 min |