or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 41292-3RG MOS Insert, Female to Female RCA Connector, 3 Ports, Feed Through Termination, Snap-In Mount, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 41292-3RG MOS Insert, Female to Female RCA Connector, 3 Ports, Feed Through Termination, Snap-In Mount, Gray
SKU1288679
MFGR #41292-3RG
$/ea
LevitonĀ® MOS Insert, Female to Female RCA Connector, Snap-In Mount, 3 Ports, Feed Through, For Use With: Multimedia Outlet System Wallplate, Plastic, Gray, 1.854 in H x 0.964 in W
LevitonĀ® MOS Insert, Female to Female RCA Connector, Snap-In Mount, 3 Ports, Feed Through, For Use With: Multimedia Outlet System Wallplate, Plastic, Gray, 1.854 in H x 0.964 in W
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41292-3RG Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.854 in H x 0.964 in W EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Plastic Replaced Catalog Number 41292-3RW Size 0.964 W x 1.854 H in Standard cULus Listed;UL Listed (1863);CAN\CSA Certified C22.2 (182.4-M90) Suitable For Use With Multimedia Outlet System Wallplate Type Connector Module UNSPSC 39121704 UPC 11 07847728271 UPC 12 078477282717 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Gray Connector Type Female to Female RCA Mounting Type Snap-In Number of Ports 3 Termination Type Feed Through Commercial Applications High Impact, Fire Retardant, Made in China 1-unit high module with three RCA adapters Includes audio/video red-right, black-left, yellow-video (composite), red-PR, blue-PB, gr
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41292-3RG |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.854 in H x 0.964 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Plastic |
| Replaced Catalog Number | 41292-3RW |
| Size | 0.964 W x 1.854 H in |
| Standard | cULus Listed;UL Listed (1863);CAN\CSA Certified C22.2 (182.4-M90) |
| Suitable For Use With | Multimedia Outlet System Wallplate |
| Type | Connector Module |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847728271 |
| UPC 12 | 078477282717 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Gray |
| Connector Type | Female to Female RCA |
| Mounting Type | Snap-In |
| Number of Ports | 3 |
| Termination Type | Feed Through |
| Commercial Applications |
| High Impact, Fire Retardant, Made in China |
| 1-unit high module with three RCA adapters |
| Includes audio/video red-right, black-left, yellow-video (composite), red-PR, blue-PB, gr |