Leviton® 3100MI6W Non-Fused Watertight Pin and Sleeve Mechanical Interlock, 240 VAC, 100 A, 2 Poles, 3 Wires
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
SKU1288416
MFGR #3100MI6W
Leviton®, 3100MI6W, Pin and Sleeve Mechanical Interlock, Non-Fused Watertight, 240 VAC, 100 A, 15 hp Power, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 3R/4X/12K/IP67/IP69K Enclosure, Valox® 357, Blue, 18.54 in H x 9.37 in W x 9.8 in D Dimensions
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Cam Lever |
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3100MI6W |
| Contact Rating | 240 V;100 AMP |
| Country of Origin | CZ |
| Environmental Conditions | Flammability (0.6 V-0) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 13.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.37 |
| Gross Weight Per Pack | 10.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 7.0630 in |
| Height [Metric] | 26.0350 cm |
| Length | 19.2500 in |
| Length [Metric] | 48.8950 cm |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -40 to +60 DEG C |
| Replaced Catalog Number | 3100MI6WLEV |
| Size | 9.37 W x 18.54 H x 9.80 D in |
| Type | Pin & Sleeve Non Fused Mechanical Interlock |
| UNSPSC | 39122233.0 |
| UPC 11 | 07847712605 |
| UPC 12 | 078477126059 |
| Width | 7.06 in |
| Width [Metric] | 17.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 100 A |
| Voltage Rating | 240 VAC |