or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lapp USA
LAPP 311603 OLFLEX POWER QUAD II PVC SJTO 16 AWG 3 Cond Black

Lapp USA
LAPP 311603 OLFLEX POWER QUAD II PVC SJTO 16 AWG 3 Cond Black
SKU413963
MFGR #311603
Your Cost: $1.2738/ft($1,273.78 / m)
Flexible power control cable has 16 AWG with a gray jacket and cab be used for CNC machining centers, grinding machines, bottling equipment applications
Flexible power control cable has 16 AWG with a gray jacket and cab be used for CNC machining centers, grinding machines, bottling equipment applications
Catalog Number 311603 Color Black Insulation Material PVC Jacket Color Black Jacket Material PVC Number Of Conductors 3 Outside Diameter 0.332 in;8.4 mm Strands 3/18 Temperature Rating -25 to +90 °C Type Flexible Power and Control Cable Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Lapp USA Conductor Size 16 AWG Conductor Type Finely Stranded Conductor Length 1000 ft Voltage Rating 300 V LAPP has always been the pioneer for highly flexible industrial cables. LAPP offers highly flexible cables for control and power applications in industrial environments. These flex cables have also been engineered and tested to be oil resistant, coolant resistant. and chemical resistant. ÖLFLEX® cables can withstand dry, damp and wet conditions and therefore allowing you to save money on downtime and lost production. -International approvals:UL, CSA, & CE -One cable does the job of four, reducing inventory -One specification for easy and safe installation -Oil-resistant PVC jacket meets UL Oil Res I/II -UV-resistant jacket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 311603 |
| Color | Black |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Number Of Conductors | 3 |
| Outside Diameter | 0.332 in;8.4 mm |
| Strands | 3/18 |
| Temperature Rating | -25 to +90 °C |
| Type | Flexible Power and Control Cable |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Lapp USA |
| Conductor Size | 16 AWG |
| Conductor Type | Finely Stranded Conductor |
| Length | 1000 ft |
| Voltage Rating | 300 V |
| LAPP has always been the pioneer for highly flexible industrial cables. LAPP offers highly flexible cables for control and power applications in industrial environments. These flex cables have also been engineered and tested to be oil resistant, coolant resistant. and chemical resistant. ÖLFLEX® cables can withstand dry, damp and wet conditions and therefore allowing you to save money on downtime and lost production. |
| -International approvals:UL, CSA, |
| -One cable does the job of four, reducing inventory |
| -One specification for easy and safe installation |
| -Oil-resistant PVC jacket meets UL Oil Res I/II |
| -UV-resistant jacket |