or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse®
L-FSE PGR-4300-24 GENERATOR GROUND
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse®
L-FSE PGR-4300-24 GENERATOR GROUND
SKU1115663
MFGR #PGR-4300-24
Your Cost: $1,704.07/ea
List: Littelfuse,POWR-GARD LGR Series,InLine Fuse
Littelfuse,POWR-GARD LGR Series,InLine Fuse
Alternate Catalog Number PGR-4300-24 Application NA ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number PGR-4300-24 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3 in H x 2.2 in W x 4.5 in D EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1 lb Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Series PGR 4300 Standard UL LISTED Standards RoHS CompliantcULus File No. E183688UL 508cULus ListedFCC Approved Sub Brand PGR 4300 Series Type Protection Relay UNSPSC 39122331 UPC 11 07945817738 UPC 12 07945817738 Stock Status NONSTOCK Brand Littelfuse® Manufacturer Littelfuse Inc. Analog Output 0 to 1 mA Mounting Type DIN Rail/Surface Specifications NO-NC (1 Form C) Output Contact, 22 to 12 AWG Wire Clamping Terminal Voltage Rating 24 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | PGR-4300-24 |
| Application | NA |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | PGR-4300-24 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3 in H x 2.2 in W x 4.5 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Series | PGR 4300 |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | RoHS CompliantcULus File No. E183688UL 508cULus ListedFCC Approved |
| Sub Brand | PGR 4300 Series |
| Type | Protection Relay |
| UNSPSC | 39122331 |
| UPC 11 | 07945817738 |
| UPC 12 | 07945817738 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Littelfuse® |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Analog Output | 0 to 1 mA |
| Mounting Type | DIN Rail/Surface |
| Specifications | NO-NC (1 Form C) Output Contact, 22 to 12 AWG Wire Clamping Terminal |
| Voltage Rating | 24 VDC |