or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® Tradesman Pro™ 55431 Tool Tote Bag, Ballistic Weave, Orange
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® Tradesman Pro™ 55431 Tool Tote Bag, Ballistic Weave, Orange
SKU826987
MFGR #55431
Your Cost: $118.44/ea
List: Illuminate inside your bag or your workspace with the Klein Tools Tradesman Pro™ Organizer Lighted Tool Bag. It features a removable LED light that can be positione to shine inside or away from the bag. The light also has a hook and magnet for hands free use.
Illuminate inside your bag or your workspace with the Klein Tools Tradesman Pro™ Organizer Lighted Tool Bag. It features a removable LED light that can be positione to shine inside or away from the bag. The light also has a hook and magnet for hands free use.
Application Electricians ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 55431 Closure Type Zipper Color Black/Orange Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 3.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 4202929100 Height 15.00 in Height [Metric] 38.1000 cm Length 16.25 in Length [Metric] 41.2750 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material 1680d Ballistic Weave Number of Compartments 31 Number Of Pockets 31 Outside Dimensions 15-1/4 in L x 8 in W x 14 in H Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Tradesman Pro?„? UNSPSC 24111507 UPC 11 09264455431 UPC 12 092644554315 Width 9.00 in Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electricians |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 55431 |
| Closure Type | Zipper |
| Color | Black/Orange |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 4202929100 |
| Height | 15.00 in |
| Height [Metric] | 38.1000 cm |
| Length | 16.25 in |
| Length [Metric] | 41.2750 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | 1680d Ballistic Weave |
| Number of Compartments | 31 |
| Number Of Pockets | 31 |
| Outside Dimensions | 15-1/4 in L x 8 in W x 14 in H |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Tradesman Pro?„? |
| UNSPSC | 24111507 |
| UPC 11 | 09264455431 |
| UPC 12 | 092644554315 |
| Width | 9.00 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |