or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® NCVT-2 Dual Range Non-Contact Voltage Tester, 12 to 1000 VAC Maximum Measurable Voltage
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® NCVT-2 Dual Range Non-Contact Voltage Tester, 12 to 1000 VAC Maximum Measurable Voltage
SKU593247
MFGR #NCVT-2
$/ea
Automatically detects and indicates Low Voltage (12-48 Volts AC) and Standard Voltage (48-1000 Volts AC), allowing broad application. The NCVT-2 is a convenient, compact tool that helps you work safer and faster.
Automatically detects and indicates Low Voltage (12-48 Volts AC) and Standard Voltage (48-1000 Volts AC), allowing broad application. The NCVT-2 is a convenient, compact tool that helps you work safer and faster.
ARRA Compliant U Battery (2) 1.5 V AAA/IEC LR03/NEDA 24A Buy American Compliant U Catalog Number NCVT-2 Country of Origin CHN Currency USD Dimensions 5.5 in L x 0.72 in W x 1 in H Display Type LED Environmental Conditions Indoor Use Only EU RoHS Indicator U Frequency Rating 50 to 500 Hz Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9030333800 Height 0.75 in Height [Metric] 1.905 cm Length 9.38 in Length [Metric] 23.8252 cm Light Source LED Standard CAT IV 1000V Standards CAT IVC22.2 No. 610101-04 CAN/CSA CertifiedUL 61010-1 2nd Edition, EN 61010-1 2nd EditionIEC 61010-1-2001 2nd Edition, ISA-82.02.01 (IEC 61010-1 MOD)PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Dual Range Non-Contact UNSPSC 41113642 UPC 11 09264469002 UPC 12 092644690020 Visibility LED Width 3.75 in Width [Metric] 9.525 cm Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Maximum Measurable Voltage 12 to 1000 VAC This Dual-Range Non-Contact Voltage Tester automatically detects low voltage and standard voltage. A bright green LED will tell you the tester is working and also functions as a worklight. The light flashes red and two distinct warning tones sound when e Automatically detects and indicates low voltage 12 to 48 VAC and standard voltage 48 to 1000 VAC allowing broad application Non-contact detection of standard voltage in cables, cords, circuit breakers, lighting fixtures, switches, outlets and wires Non-contact detection of low voltage in security, entertainment, communications, environmental control, and irrigation systems High intensity, bright green LED indicates the tester is operational and aids in illuminating the workspace Dual range testing, select 12 to 1000 VAC or 48 to 1000 VAC Auto power-off feature conserves and extends battery life CAT IV 1000 Volt rating provides expanded operation and protection Lightweight, durable polycarbonate plastic resin construction; convenient pocket clip 9.8 ft / 3 m drop protection Safety rating: CAT IV 1000V 2-pollution degree Warning: Read, understand, and follow all warnings, cautions, safety information, and instructions in the manual before operating or servicing this tester, failure to follow instructions could result in death or serious injury, never assume neutral or ground wires are de-energized, neutrals in multi-wire branch circuits may be energized when disconnected and must be retested before handling Dual range voltage tester
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Battery | (2) 1.5 V AAA/IEC LR03/NEDA 24A |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | NCVT-2 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.5 in L x 0.72 in W x 1 in H |
| Display Type | LED |
| Environmental Conditions | Indoor Use Only |
| EU RoHS Indicator | U |
| Frequency Rating | 50 to 500 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9030333800 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.905 cm |
| Length | 9.38 in |
| Length [Metric] | 23.8252 cm |
| Light Source | LED |
| Standard | CAT IV 1000V |
| Standards | CAT IVC22.2 No. 610101-04 CAN/CSA CertifiedUL 61010-1 2nd Edition, EN 61010-1 2nd EditionIEC 61010-1-2001 2nd Edition, ISA-82.02.01 (IEC 61010-1 MOD)PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Dual Range Non-Contact |
| UNSPSC | 41113642 |
| UPC 11 | 09264469002 |
| UPC 12 | 092644690020 |
| Visibility | LED |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.525 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Maximum Measurable Voltage | 12 to 1000 VAC |
| This Dual-Range Non-Contact Voltage Tester automatically detects low voltage and standard voltage. A bright green LED will tell you the tester is working and also functions as a worklight. The light flashes red and two distinct warning tones sound when e |
| Automatically detects and indicates low voltage 12 to 48 VAC and standard voltage 48 to 1000 VAC allowing broad application |
| Non-contact detection of standard voltage in cables, cords, circuit breakers, lighting fixtures, switches, outlets and wires |
| Non-contact detection of low voltage in security, entertainment, communications, environmental control, and irrigation systems |
| High intensity, bright green LED indicates the tester is operational and aids in illuminating the workspace |
| Dual range testing, select 12 to 1000 VAC or 48 to 1000 VAC |
| Auto power-off feature conserves and extends battery life |
| CAT IV 1000 Volt rating provides expanded operation and protection |
| Lightweight, durable polycarbonate plastic resin construction; convenient pocket clip |
| 9.8 ft / 3 m drop protection |
| Safety rating: CAT IV 1000V |
| 2-pollution degree |
| Warning: Read, understand, and follow all warnings, cautions, safety information, and instructions in the manual before operating or servicing this tester, failure to follow instructions could result in death or serious injury, never assume neutral or ground wires are de-energized, neutrals in multi-wire branch circuits may be energized when disconnected and must be retested before handling |
| Dual range voltage tester |