or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® MM600 Digital Multimeter Auto
SKU957890
MFGR #MM600
Your Cost: $72.07/ea
List: Digital Multimeter, Auto-Ranging, 1000V, Measures up to 1000V AC/DC voltage, 10A AC/DC current and 40MO resistance plus temperature, capacitance, frequency, duty-cycle, test diodes and continuity
Digital Multimeter, Auto-Ranging, 1000V, Measures up to 1000V AC/DC voltage, 10A AC/DC current and 40MO resistance plus temperature, capacitance, frequency, duty-cycle, test diodes and continuity
Amperage Rating 10 A ARRA Compliant U Battery Type AAA Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number MM600 Country of Origin CHN Currency USD Diode Test Yes Display 4000 Count LCD Display Type 4000 Count LCD Enclosure Type IP42 EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.73 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9030310000 Height 3.75 in Height [Metric] 9.5250 cm Interface No Manufacturer Klein Tools, Inc Material Plastic Peak Hold Yes Safety Rating CAT IV 600 VAC/CAT III 1000 VAC Standard CAT IV 600V; CAT III 1000V Standards UL ListedIEC CertifiedCSA CertifiedCE CertifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Type Auto Ranging UNSPSC 41113630 UPC 11 09264469022 UPC 12 092644690228 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 10 A |
| ARRA Compliant | U |
| Battery Type | AAA |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | MM600 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Diode Test | Yes |
| Display | 4000 Count LCD |
| Display Type | 4000 Count LCD |
| Enclosure Type | IP42 |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.73 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9030310000 |
| Height | 3.75 in |
| Height [Metric] | 9.5250 cm |
| Interface | No |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Plastic |
| Peak Hold | Yes |
| Safety Rating | CAT IV 600 VAC/CAT III 1000 VAC |
| Standard | CAT IV 600V; CAT III 1000V |
| Standards | UL ListedIEC CertifiedCSA CertifiedCE CertifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Auto Ranging |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 09264469022 |
| UPC 12 | 092644690228 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |