or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® Klien Havens® 1604-20L Cable Grip With Swing Latch, 1/8 to 1/2 in Dia, 5000 lb Load, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® Klien Havens® 1604-20L Cable Grip With Swing Latch, 1/8 to 1/2 in Dia, 5000 lb Load, Steel
SKU9903
MFGR #1604-20L
Your Cost: $164.69/ea
List: Klein Tools' 1604 series messenger and guy strand Haven's grips are designed for use when a light, compact grip is desired, and where cable deformation is not a factor. they are recommended for use with steel strand cables. all Klein grips are manufactured from custom drop forged steel that is machined and heat treated for excellent durability.
Klein Tools' 1604 series messenger and guy strand Haven's grips are designed for use when a light, compact grip is desired, and where cable deformation is not a factor. they are recommended for use with steel strand cables. all Klein grips are manufactured from custom drop forged steel that is machined and heat treated for excellent durability.
Application Wire Pulling ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Cable Type Messenger, Guy Strand Catalog Number 1604-20L Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 2.7900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8205700090 Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Load Capacity 5000 lb Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Klein Haven's?® Type Haven's Grip UNSPSC 46182308 UPC 11 09264447204 UPC 12 092644472046 Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Wire Pulling |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Cable Type | Messenger, Guy Strand |
| Catalog Number | 1604-20L |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 2.7900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205700090 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Load Capacity | 5000 lb |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Klein Haven's?® |
| Type | Haven's Grip |
| UNSPSC | 46182308 |
| UPC 11 | 09264447204 |
| UPC 12 | 092644472046 |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |