or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® Klein-Kurve™ 11055-INS Wire Stripper, 18 to 10 AWG Cable/Wire
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® Klein-Kurve™ 11055-INS Wire Stripper, 18 to 10 AWG Cable/Wire
SKU349231
MFGR #11055-INS
Your Cost: $53.55/ea
List: Klein® Klein-Kurve™ Wire Stripper, 18 to 10 AWG, 8 in Overall Length, Narrow Nose Jaw, Steel Jaw, Comfort Dual Insulated Curved Handle, Hardened Steel Body
Klein® Klein-Kurve™ Wire Stripper, 18 to 10 AWG, 8 in Overall Length, Narrow Nose Jaw, Steel Jaw, Comfort Dual Insulated Curved Handle, Hardened Steel Body
Application Cuts, Strips, Loops and Gauges Wires ARRA Compliant U Body Material Hardened Steel Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 11055-INS Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Comfort Dual Insulated Curved Harmonization Tariff Schedule Code 8203206030 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Jaw Material Steel Jaw Type Narrow Nose Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Standard IEC 60900 and ASTM F1505 Standards IEC 60900ASTM F1505PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Sub Brand Klein-Kurve?® Type Insulated UNSPSC 27111510 UPC 11 09264474068 UPC 12 092644740688 Width 4.90 in Width [Metric] 12.4460 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Cuts, Strips, Loops and Gauges Wires |
| ARRA Compliant | U |
| Body Material | Hardened Steel |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 11055-INS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Comfort Dual Insulated Curved |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206030 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw Type | Narrow Nose |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Standard | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Standards | IEC 60900ASTM F1505PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Klein-Kurve?® |
| Type | Insulated |
| UNSPSC | 27111510 |
| UPC 11 | 09264474068 |
| UPC 12 | 092644740688 |
| Width | 4.90 in |
| Width [Metric] | 12.4460 cm |