or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® Klein-Kurve® 1019 4-Function Wire Stripper/Crimper Multi-Tool, 22 to 10 AWG, 26 to 10 AWG, 28 to 12 AWG Solid/Stranded Cable, 7-3/4 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® Klein-Kurve® 1019 4-Function Wire Stripper/Crimper Multi-Tool, 22 to 10 AWG, 26 to 10 AWG, 28 to 12 AWG Solid/Stranded Cable, 7-3/4 in OAL
SKU1114948
MFGR #1019
Your Cost: $22.63/ea
List: Klein® Wire Stripper/Crimper Multi-Tool, 4-Function, 22 to 10 AWG, 26 to 10 AWG, 28 to 12 AWG Cable, 7-3/4 in Overall Length, Steel Jaw, Comfort Grip/Double Dipped, Solid/Stranded Cable
Klein® Wire Stripper/Crimper Multi-Tool, 4-Function, 22 to 10 AWG, 26 to 10 AWG, 28 to 12 AWG Cable, 7-3/4 in Overall Length, Steel Jaw, Comfort Grip/Double Dipped, Solid/Stranded Cable
Application Wire Stripping, Cutting and Crimping ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Cable Type Solid/Stranded Catalog Number 1019 Country of Origin USA Crimping Capacity 10-22 AWG Insulated and Non-insulated Terminals; B-Connectors; Scotchlok® IDC Connectors Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.4950 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Gray/Red Handle Type Comfort Grip/Double Dipped Harmonization Tariff Schedule Code 8203206030 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Jaw Material Steel Length 10.75 in Length [Metric] 27.3050 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Stock Status NORMALLY STOCKED Type Multi Tool UNSPSC 27111518 UPC 11 09264474507 UPC 12 092644745072 Width 3.12 in Width [Metric] 7.9375 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Wire Stripping, Cutting and Crimping |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Cable Type | Solid/Stranded |
| Catalog Number | 1019 |
| Country of Origin | USA |
| Crimping Capacity | 10-22 AWG Insulated and Non-insulated Terminals; B-Connectors; Scotchlok® IDC Connectors |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.4950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Gray/Red |
| Handle Type | Comfort Grip/Double Dipped |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206030 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Jaw Material | Steel |
| Length | 10.75 in |
| Length [Metric] | 27.3050 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Multi Tool |
| UNSPSC | 27111518 |
| UPC 11 | 09264474507 |
| UPC 12 | 092644745072 |
| Width | 3.12 in |
| Width [Metric] | 7.9375 cm |