or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® KT223X4 4-in-1 Lineman's Ratcheting Box Wrench, 1/2 to 3/4 in, 9 in OAL, 12 Points
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® KT223X4 4-in-1 Lineman's Ratcheting Box Wrench, 1/2 to 3/4 in, 9 in OAL, 12 Points
SKU880715
MFGR #KT223X4
Your Cost: $34.86/ea
List: Klein® Lineman's Ratcheting Box Wrench, 4-in-1, 1/2 to 3/4 in Wrench Opening, 9 in Overall Length, 12 Points, Textured Groove Handle, Chrome Plated
Klein® Lineman's Ratcheting Box Wrench, 4-in-1, 1/2 to 3/4 in Wrench Opening, 9 in Overall Length, 12 Points, Textured Groove Handle, Chrome Plated
ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number KT223X4 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Finish|Coating Polished Chrome Gross Weight Per Pack 0.6400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Textured Groove Harmonization Tariff Schedule Code 8204110030 Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 8.50 in Length [Metric] 21.5900 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Measurement System Imperial Number of Points 12 Series Lineman's Standards Meets the ASTM 1505-10 Standard 1000 V Rating Stock Status NONSTOCK Type 4-in-1 Combination Ratcheting UNSPSC 27111714 UPC 11 09264468023 UPC 12 092644680236 Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | KT223X4 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish|Coating | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 0.6400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Textured Groove |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8204110030 |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 8.50 in |
| Length [Metric] | 21.5900 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Points | 12 |
| Series | Lineman's |
| Standards | Meets the ASTM 1505-10 Standard 1000 V Rating |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 4-in-1 Combination Ratcheting |
| UNSPSC | 27111714 |
| UPC 11 | 09264468023 |
| UPC 12 | 092644680236 |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |