or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® D507-6 Extra Capacity Uninsulated Adjustable Wrench, 15/16 in, 6-1/2 in OAL, Forged Alloy Steel Body
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® D507-6 Extra Capacity Uninsulated Adjustable Wrench, 15/16 in, 6-1/2 in OAL, Forged Alloy Steel Body
SKU10083
MFGR #D507-6
Your Cost: $29.86/ea
List: Klein® Adjustable Wrench, Extra Capacity Uninsulated, 15/16 in Wrench Opening, 6-1/2 in Overall Length, 15 deg Head, Plastic Dipped Handle, Forged Alloy Steel Body, Tether Ready: Yes, Forged Alloy Steel, Polished Chrome
Klein® Adjustable Wrench, Extra Capacity Uninsulated, 15/16 in Wrench Opening, 6-1/2 in Overall Length, 15 deg Head, Plastic Dipped Handle, Forged Alloy Steel Body, Tether Ready: Yes, Forged Alloy Steel, Polished Chrome
Catalog Number D507-6 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Application Turning Fasteners ARRA Compliant U Body Material Forged Alloy Steel Buy American Compliant U Country of Origin ESP Currency USD EU RoHS Indicator U Finish|Coating Polished Chrome Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Plastic Dipped Harmonization Tariff Schedule Code 8204120000 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Jaw Capacity 0.94" (2.4 cm) Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Standards ANSI SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Tether Ready Yes Type Extra Capacity Adjustable Wrench UNSPSC 27111707 UPC 11 09264467525 UPC 12 092644675256 Width 1.88 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | D507-6 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Application | Turning Fasteners |
| ARRA Compliant | U |
| Body Material | Forged Alloy Steel |
| Buy American Compliant | U |
| Country of Origin | ESP |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish|Coating | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8204120000 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Jaw Capacity | 0.94" (2.4 cm) |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Standards | ANSI SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Tether Ready | Yes |
| Type | Extra Capacity Adjustable Wrench |
| UNSPSC | 27111707 |
| UPC 11 | 09264467525 |
| UPC 12 | 092644675256 |
| Width | 1.88 in |