or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® CL3200 AC Fork Tester, 200 A at 750 VAC/1000 VDC, 40 MOhm, 45 to 1 kHz, 5/8 in Jaw, LCD Display & Batteries
Klein Tools®
Klein® CL3200 AC Fork Tester, 200 A at 750 VAC/1000 VDC, 40 MOhm, 45 to 1 kHz, 5/8 in Jaw, LCD Display & Batteries
SKU672491
MFGR #CL3200
Your Cost: $60.77/ea
List: Klein® AC Fork Tester, 200 A at 750 VAC/1000 VDC, 40 MOhm, 45 to 1 kHz, 5/8 in Jaw, Counts: 4000, LCD Display, Safety Rating: CAT IV 600V, 2 x AAA Batteries, 7.06 in H x 2.56 in W x 1.34 in D
Klein® AC Fork Tester, 200 A at 750 VAC/1000 VDC, 40 MOhm, 45 to 1 kHz, 5/8 in Jaw, Counts: 4000, LCD Display, Safety Rating: CAT IV 600V, 2 x AAA Batteries, 7.06 in H x 2.56 in W x 1.34 in D
ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number CL3200 Country of Origin KOR Counts 4000 Display LCD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 1.0800 lb Harmonization Tariff Schedule Code 9030310000 Manufacturer Klein Tools, Inc Safety Rating CAT IV 600V Standards cULus Listed, CAT IV 600 V Rating Stock Status NONSTOCK UNSPSC 41113630 UPC 11 09264469208 UPC 12 09264469208 The Klein Tools 200A AC Fork Tester features an extra large jaw opening that accepts 3/0 wire. It also has a shorter jaw depth making it easier to reach into tight spaces. Use the magnetic mount on the base to use this fork meter hands free. Extra large jaw opening accepts 3/0 wire Short jaw depth for increased access in tight spaces Worklight in jaw area Magnetic mount on back secures meter and frees hands Non-contact voltage tester Backlit display is brighter than most competitive units Measures low impedance Analog bar graph CAT IV safety rating for 600V 6.6 ft drop protection Replacement test lead sets (Cat. No. 69410 or 69416) IP30 ingress protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | CL3200 |
| Country of Origin | KOR |
| Counts | 4000 |
| Display | LCD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 1.0800 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9030310000 |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Safety Rating | CAT IV 600V |
| Standards | cULus Listed, CAT IV 600 V Rating |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 09264469208 |
| UPC 12 | 09264469208 |
| The Klein Tools 200A AC Fork Tester features an extra large jaw opening that accepts 3/0 wire. It also has a shorter jaw depth making it easier to reach into tight spaces. Use the magnetic mount on the base to use this fork meter hands free. |
| Extra large jaw opening accepts 3/0 wire |
| Short jaw depth for increased access in tight spaces |
| Worklight in jaw area |
| Magnetic mount on back secures meter and frees hands |
| Non-contact voltage tester |
| Backlit display is brighter than most competitive units |
| Measures low impedance |
| Analog bar graph |
| CAT IV safety rating for 600V |
| 6.6 ft drop protection |
| Replacement test lead sets (Cat. No. 69410 or 69416) |
| IP30 ingress protection |