or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 68204 Offset Reversible Ratcheting Standard Box Wrench, SAE, 5/8 x 3/4 in, 12 Point, 25 deg Offset, 8-1/4 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 68204 Offset Reversible Ratcheting Standard Box Wrench, SAE, 5/8 x 3/4 in, 12 Point, 25 deg Offset, 8-1/4 in OAL
SKU656014
MFGR #68204
Your Cost: $27.80/ea
List: Klein® line of wrenches are forged from the finest steel and are designed to deliver great strength and long working life. Regardless of the job type, Klein® has a wrench that will help the professional complete the task at hand.
Klein® line of wrenches are forged from the finest steel and are designed to deliver great strength and long working life. Regardless of the job type, Klein® has a wrench that will help the professional complete the task at hand.
ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 68204 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Finish|Coating Polished Chrome Gross Weight Per Pack 0.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8204110030 Height 0.38 in Height [Metric] 0.9652 cm Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Measurement System SAE Number of Points 12 Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Tether Capable No Type Standard UNSPSC 27111753 UPC 11 09264468204 UPC 12 092644682049 Width 4.55 in Width [Metric] 11.5570 cm Wrench Type Offset/Ratcheting/Reversible/Spline
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 68204 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish|Coating | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 0.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8204110030 |
| Height | 0.38 in |
| Height [Metric] | 0.9652 cm |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Measurement System | SAE |
| Number of Points | 12 |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Tether Capable | No |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 27111753 |
| UPC 11 | 09264468204 |
| UPC 12 | 092644682049 |
| Width | 4.55 in |
| Width [Metric] | 11.5570 cm |
| Wrench Type | Offset/Ratcheting/Reversible/Spline |