or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 661 Screwdriver, #1 Square Recess Point, 7-3/4 in OAL, Chrome Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 661 Screwdriver, #1 Square Recess Point, 7-3/4 in OAL, Chrome Plated
SKU74879
MFGR #661
Your Cost: $10.29/ea
List: Extra-quality features have made the Klein® name famous for hand tools features that assure greater convenience, comfort and efficiency in use, plus exceptional strength and durability. All Klein® drivers are made of the highest quality tempered steel and carefully heat-treated for maximum strength. Shafts have integral flanges that provide an extrastrong, torque-proof anchor in the handle. Strong, durable black tips are forged and precision ground with square edges to fit screw openings securely. They resist slippage and provide positive turning action. Cushion Grip screwdrivers feature super-comfortable, sure-grip handles on top-quality blades for the professional. All Klein® screwdrivers meet or exceed applicable ANSI and MIL specifications.
Extra-quality features have made the Klein® name famous for hand tools features that assure greater convenience, comfort and efficiency in use, plus exceptional strength and durability. All Klein® drivers are made of the highest quality tempered steel and carefully heat-treated for maximum strength. Shafts have integral flanges that provide an extrastrong, torque-proof anchor in the handle. Strong, durable black tips are forged and precision ground with square edges to fit screw openings securely. They resist slippage and provide positive turning action. Cushion Grip screwdrivers feature super-comfortable, sure-grip handles on top-quality blades for the professional. All Klein® screwdrivers meet or exceed applicable ANSI and MIL specifications.
Catalog Number 661 Color Green Country of Origin USA Finish|Coating Polished Chrome Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Handle Type Cushion Grip Material Steel Measurement System Imperial Standards ANSI/ASME SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information UPC 11 09264485162 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Point Size #1 Point Type Square Recessed Specifications Met ANSI/ASME Specified ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Black Harmonization Tariff Schedule Code 8205400000 Height 1.13 in Height [Metric] 2.8702 cm Length 10.50 in Length [Metric] 26.6700 cm Shank Type Round Sub Brand Cushion-Grip Tip Type Square-Recess UNSPSC 27111701 UPC 12 092644851629 Width 2.63 in Width [Metric] 6.6802 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 661 |
| Color | Green |
| Country of Origin | USA |
| Finish|Coating | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Standards | ANSI/ASME SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UPC 11 | 09264485162 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Point Size | #1 |
| Point Type | Square Recessed |
| Specifications Met | ANSI/ASME Specified |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Black |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205400000 |
| Height | 1.13 in |
| Height [Metric] | 2.8702 cm |
| Length | 10.50 in |
| Length [Metric] | 26.6700 cm |
| Shank Type | Round |
| Sub Brand | Cushion-Grip |
| Tip Type | Square-Recess |
| UNSPSC | 27111701 |
| UPC 12 | 092644851629 |
| Width | 2.63 in |
| Width [Metric] | 6.6802 cm |